Premiera książki „Cienie. Ślad. Opowieści gdańszczan II”
Nosskowie urodzili się w drugiej połowie XIX wieku w Sławucie na Wołyniu w czasach zaboru rosyjskiego. Mikołaj był radcą prawnym księcia Romana Sanguszki. 1 listopada 1917 roku zrewoltowani carscy żołnierze zamordowali księcia. Nosskowie opuścili Sławutę. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zamieszkali w Ołyce na zamku książąt Radziwiłłów. Pradziadek pracował jako sędzia grodzki i sędzia pokoju. Ryszard, zawodowy oficer Wojska Polskiego, brał czynny udział w wojnie polsko–bolszewickiej. 14 maja 1926 roku zginął w zamachu majowym w samolocie Potez XV, zestrzelonym przez wojska Józefa Piłsudskiego nad Stacją Filtrów w Warszawie. Kontakt z wdową i córką urywa się. Irena, z domu Nossek i Feliks Korczakowie byli nauczycielami w Publicznej Szkole Powszechnej w Porycku. W 1946 roku, wraz z synem Stanisławem, osiedli we Wrzeszczu.
Fakty, zdjęcia, dokumenty, pamiątki przekazane przez najbliższych, uzupełniają informacje, relacje – wyszarpane, nadsyłane przez los po ich odejściu. Podczas przygotowań publikacji jej autorka Katarzyna Korczak odnalazła – po dziewięćdziesięciu latach braku łączności – potomków Ryszarda Nosska.
W najbliższy piątek 24 listopada odbędzie się promocja książki Katarzyny Korczak „Cienie. Ślad. Opowieści gdańszczan II” .W wieczorze udział wezmą potomkowie bohaterów oraz goście specjalni. W programie wieczoru także koncert „Śpiewnik domowy” oraz prawykonanie pieśni „Te rozkwitłe świeżo drzewa” Juliusza Zarębskiego, do słów Adama Mickiewicza.
Katarzyna Korczak
To dziennikarka, reportażystka. Urodziła się w Sopocie, mieszka w Gdańsku Wrzeszczu. Absolwentka „Topolówki” i Uniwersytetu Gdańskiego. Jej rodzinne tropy wiodą na Kresy Wschodnie. Otrzymała: Honorową Nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za Twórczość Artystyczną (2002), Nagrodę Literacką i Wydawniczą „Kociewskie Pióro” (2007), Medal Prezydenta Miasta Gdańska (2016), Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2019). Kilkukrotna stypendystka Prezydenta Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. Autorka części współczesnej "„Z dziejów gdańskiego piekarnictwa i cukiernictwa. Wydawnictwo jubileuszowe” (2015).
Od 2008 roku realizuje projekt ciągły „Ślad”. Dokumentuje losy przybyłych z różnych stron Polski i świata powojennych gdańszczan. Pisze reportaże i organizuje spotkania w formie autorskiego Teatru Domowego. Tak powstała książka „Ślad. Opowieści gdańszczan” (2018), która zdobyła II nagrodę na XX Kościerskich Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej Costerina 2019. Książka „CIENIE. Ślad. Opowieści gdańszczan” II jest kontynuacją projektu.
24 listopada 2023 (piątek), godz. 16.30, Dom Uphagena, oddział Muzeum Gdańska, ul. Długa 12. Wstęp wolny
Napisz komentarz
Komentarze