800 lat Rumi! Obchody w 2024 roku
Choć prawa miejskie Rumia uzyskała dopiero w 1954 roku, to pierwsze wzmianki o niej pojawiły się w dokumentach w 1224 roku (czyli nawet 19 lat wcześniej niż wspomniano o sąsiedniej Gdyni). Rumia może być jeszcze starsza, bo dokument Świętopełka II potwierdza nadania ziemskie dokonane jeszcze za życia księcia Sambora, zmarłego przed 1205 rokiem. Osada ta była zarządzana przez oliwskich cystersów, którzy na Pomorze Gdańskie przybyli w 1186 roku.
Śladów po cystersach pozostało w Rumi niewiele. Można je dostrzec w ruinach średniowiecznego kościoła przy ul. Kościelnej, założeniach pofolwarcznych Janowa czy w nakładających się na średniowieczne szlakach komunikacyjnych.
PRZECZYTAJ TEŻ: Łapy, łapy, cztery łapy i czip pod skórą
Inauguracja obchodów 800-lecia Rumi odbyła się w sobotę, 18 listopada. Jak informuje miasto Rumia w portalu społecznościowym, uczestnicy spotkania, prowadzonego przez społecznego pełnomocnika do spraw historii miasta i zarazem dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej Dariusza Rybackiego, mogli się dowiedzieć nie tylko, jakich czasów sięgają dzieje miasta, ale również, jakie atrakcje są przygotowywane przez urząd, w związku z okrągłym jubileuszem. Zwieńczeniem konferencji, w której uczestniczył m.in. burmistrz Michał Pasieczny, był spacer historyczny połączony z losowaniem książek pt. „Śladami dawnej Rumi”.
Na godzinę 16. zaproszono mieszkańców do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na koncert muzyki cysterskiej w wykonaniu zespołu Capella Cistercian.
Napisz komentarz
Komentarze