Jak wskazywali organizatorzy spotkania - Stowarzyszenie Warto Być Przyzwoitym oraz Komitet Obrony Demokracji Region Pomorze, Paweł Adamowicz jest symbolem prodemokratycznego zaangażowania i poświęcenia. Jego życie publiczne rozpoczęło się od przewodniczenia studenckiemu komitetowi strajkowemu na Uniwersytecie Gdańskim podczas historycznych strajków w 1988 roku. W kolejnych latach, jako prorektor Uniwersytetu Gdańskiego, radny miasta Gdańska oraz przewodniczący Rady Miasta, a następnie nieprzerwanie jako prezydent Gdańska w latach 1998–2019, pozostawił niezatarte ślady na mapie Polski i w sercach wielu ludzi.
Spotkanie przy pamiątkowej tablicy przebiegało w atmosferze wspomnień o wybitnej postaci w historii Gdańska, jaką niewątpliwie był Paweł Adamowicz, lecz pozbawionej smutku i przygnębienia. Podkreślano, że tragiczna śmierć Pawła Adamowicza była rezultatem hejtu, polityki nienawiści. Tymczasem prezydent Gdańska w swojej służbie publicznej zawsze kierował się wartościami takimi jak różnorodność kulturowa, otwartość na różne grupy społeczne oraz szacunek dla wartości chrześcijańskich.
- Wspierał dialog i pojednanie polsko-niemieckie oraz współpracę z mniejszością kaszubską. Był zaangażowany w realizację miejskiego programu integracji imigrantów. Niejednokrotnie stawiał czoło ideologicznym i programowym przeciwnikom z ramienia partii Prawo i Sprawiedliwość, a w swojej książce "Gdańsk jako wspólnota," wydanej w 2018 roku, otwarcie krytykował politykę PiS jako niedemokratyczną i naruszającą ład konstytucyjny - przypominali organizatorzy spotkania. - Chcemy kontynuować jego dziedzictwo, dążąc do lepszej i bardziej jednoczącej przyszłości.
Napisz komentarz
Komentarze