Po konferencji ministra Niedzielskiego, jesteśmy przestraszeni jeszcze bardziej. Polska, nasz kraj, znalazł się na szczycie światowej listy krajów z największą liczbą ofiar śmiertelnych pandemii na 100 tysięcy mieszkańców – mówił Michał Kobosko ze Stowarzyszenia Polska2050 podczas konferencji prasowej w Gdańsku, która odbyła się w środę, 5 stycznia.
Konferencję przed Urzędem Wojewódzkim zwołano w związku z wysłuchaniem publicznym poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach, zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19. Przedstawiono na niej stanowisko Polski2050 wobec działań podejmowanych przez rząd, w celu przeciwdziałania pandemii w województwie pomorskim, i długofalowych działań związanych z przewidywanym rozwojem sytuacji epidemicznej w Polsce.
Przewodniczący partii Polska 2050 Szymona Hołowni Michał Kobosko podkreślał, że w Polsce mamy najwyższą w Europie liczbę tzw. nadmiarowych zgonów (na COVID-19 i inne schorzenia), w związku z epidemią. Zmarło już ok 200 tys. osób. W samym Gdańsku, w grudniu 2021 r. zmarło najwięcej osób od 1945 r., i to pomimo zaszczepienia ponad 70%
mieszkańców.
Te straszne statystyki pokazują, że coś jest w naszym kraju nie tak. Rząd zachowuje się tak, jakby miał oczy szeroko zamknięte na to, co się realnie dzieje. Na te liczby, które – jeszcze raz powtórzę – są przerażające. Greta Thunberg pytana kiedyś o ocenę tego, co robią politycy w sprawie klimatu, powiedziała krótko: Bla, bla, bla. My tak oceniamy dzisiejszą konferencję pana ministra Niedzielskiego, jako bla, bla, bla.
Michał Kobosko / przewodniczący partii Polska 2050 Szymona Hołowni
Agnieszka Buczyńska, wiceprezes Stowarzyszenia Polska 2050 skomentowała sytuację rodziców i dzieci, które, zgodnie z założeniami rządu, 10 stycznia powinny wrócić do szkół.
– Dzisiaj zadaję pytanie jako mama dwóch córek: 7 i 9-letniej, które chodzą do szkoły: Jaki jest plan na nauczanie dzieci? Czy będzie kontynuowane nauczanie w formie stacjonarnej, czy zdalnej?
Rząd powinien, jak mówiła, mieć plan długofalowy i informować rodziców o tym tak, aby oni mogli przygotować swoje rodziny i miejsca pracy na wybrany wariant. Żeby móc normalnie, na tyle, na ile się da, funkcjonować.
– Oczekujemy jasnych informacji na temat tego, jaki jest plan w kontekście dzieci, które uczestniczą w edukacji szkolnej. Czy będą zaplanowane szczepienia w szkołach, i czy dzieci będą w tych placówkach testowane. Tego oczekujemy od rządu – dodała.
Miłosława Zagłoba, radca prawny i członek Kolegium Ekspertów Instytutu Strategie 2050 mówiła m.in. o obawach przedsiębiorców dotyczących finansowania systemu testowania pracowników. Przedsiębiorcy boją się, iż to na nich ostatecznie finansowanie zostanie przerzucone. Poinformowała też, że prof. Wojciech Maksymowicz, poseł Polski2050 złożył do Komisji Zdrowia poprawki, w których m.in. ich stowarzyszenie żąda wykreślenia ograniczeń środków finansowych na testowanie pracowników.
– Oczekujemy wprowadzenia poprawki, która będzie przewidywała obowiązkowe szczepienie określonych grup zawodowych. Chodzi o te grupy, które stykają się z ludźmi, bardziej narażonymi w pandemii, czyli nauczycieli, opiekunów przedszkolnych, opiekunów w żłobkach, pracowników socjalnych i instytucji pomocy społecznych, a także – co bardzo ważne – postulujemy obowiązek szczepienia posłów i senatorów. Uważamy, że politycy muszą świecić przykładem. Z ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora wynika, że posłowie i senatorowie mają wykonywać swój mandat, kierując się dobrem narodu. A dobro narodu dzisiaj to publiczne zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich – stwierdziła.
– Uważamy, że należy ścigać osoby, które, posiadając wiedzę i wykształcenie medyczne, szerzą nieprawdziwe informacje na temat pandemii i szczepień. Testy powinny być darmowe i dostępne dla wszystkich. To powinien być priorytet dla Narodowego Funduszu Zdrowia – dodała.
Lider Polska 2050 w Gdańsku Łukasz Kopeć wskazał, że Polska 2050 popiera postulaty organizacji przedsiębiorców dotyczące podjęcia w trybie pilnym prac, m.in. nad aktami prawnymi umożliwiającymi kontrolowanie przez pracodawców posiadania przez pracowników Unijnego Certyfikatu COVID (UCC), i podejmowanie stosownych działań w obrębie zakładu pracy, oraz nad aktami prawnymi ograniczającymi dostęp do miejsc publicznych w zamkniętych przestrzeniach osób nieposiadających unijnego certyfikatu, lub gdy niemożliwe jest zachowanie dystansu.
Napisz komentarz
Komentarze