Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdańsk: Co się zmieni w Nowym Porcie? Czas na basen, żłobek i bulwar

Jest szansa, że w gdańskim Nowym Porcie – w rejonie ul. Krasickiego i Gałczyńskiego – zbudowany zostanie basen, a przy ul. Mylnej – żłobek. Ulica Wyzwolenia stanie się bulwarem, a w Szańcu Zachodnim powstanie park z walorami historycznymi. To planowane do realizacji zadania, których oczekują również mieszkańcy.
Gdańsk-Nowy Port

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Rewitalizacja Nowego Portu w Gdańsku. Miasto szuka partnera

Zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji Piotr Grzelak w środę, 6 września przedstawił założenia ogłoszonego postępowania dotyczącego wyłonienia partnera, z którym, w ramach partnerstwa prywatno-publicznego, będzie możliwe realizowanie kolejnych procesów rewitalizacji gdańskiej dzielnicy Nowy Port.

PRZECZYTAJ TEŻ: Pył węglowy w Gdańsku: Kontrola poselska i specjalna sesja Rady Miasta Gdańska

– Od wielu lat prowadzimy rewitalizację tej dzielnicy. Efekty prac widać coraz bardziej, bo Nowy Port zmienia się i pięknieje. Przestrzenie publiczne stają się coraz bardziej przyjazne mieszkańcom. Chcemy dopełnić ten proces działaniami, o których mówiliśmy już w konsultacjach społecznych z mieszkańcami – mówił prezydent Piotr Grzelak.

Mieszkańcy Nowego Portu sami określili, że priorytetem dla nich jest powstanie terenów zielonych, rekreacyjnych oraz infrastruktury sportowej.

Nowy Port 2030+. Co się zmieni?

  • Budowa basenu w rejonie ul. Krasickiego i Gałczyńskiego.
  • Modernizacja ulicy Wyzwolenia w Gdańsku – przekształcenie jej w zielony bulwar „Zielona Wyzwolenia”.
  • Ciąg pieszy i pieszo-jezdny, łączący ul. Oliwską i Na Zaspę.
  • Park rekreacyjny z walorami historycznymi (Szaniec Zachodni).
  • Park/teren rekreacyjny z ciągiem pieszo-rowerowym w rejonie ul. Krasickiego do ul. Gałczyńskiego.
  • Budowa żłobka publicznego przy ul. Mylnej.
  • Remont jezdni wraz z chodnikami i sieciami podziemnymi przy Przedszkolu nr 1 „Tęczowa Jedyneczka” przy ul. Władysława IV.
  • Utwardzenie nawierzchni placu przy ul. Wyzwolenia.
Nowy Port

Na czym miałby polegać projekt partnerstwa publiczno-prywatnego? Jak informują w gdańskim urzędzie miejskim, „projekt obejmuje 20 obszarów inwestycyjnych i kilka obszarów przeznaczonych pod cele publiczne, które pozostaną własnością miasta Gdańska. W ramach PPP, planowane jest kompleksowe zagospodarowanie przestrzeni miejskich, włączając cele publiczne i komercyjne. Partner prywatny, w zamian za realizację na rzecz mieszkańców celów publicznych o wartości około 100 mln zł, zagospodaruje około 8 ha gruntów na cele komercyjne, z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniowo-usługową, zgodną z obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego”.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nowy Port świętował 250 lat istnienia!
  • Proces wyboru partnera prywatnego ruszył w środę, 6 września (rozpoczęcie składania wniosków o udział w negocjacjach).
  • Przygotowanie umowy i warunków współpracy zaplanowano na trzeci kwartał 2024 r.
  • Czas na składanie ofert przewidziano na przełomie 2024/2025 r.
  • Wybór najkorzystniejszej oferty i podpisanie umowy to pierwszy kwartał 2025 r.
Nowy Port


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama