Jan Wyrowiński wybrany na czwartą, w tym drugą z rzędu, kadencję prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Delegaci ZKP w sobotę, 3 grudnia przegłosowali jedyną zgłoszoną kandydaturę zdecydowaną większością głosów.
Jeśli ktoś wypiera się języka kaszubskiego, to jakby się wyparł swej ziemi ojczystej, swej matki i ojca – mówiono za wybitnym Kaszubą, ks. dr. Bernardem Sychtą podczas spotkania młodych Kaszubów w gdyńskiej Wyższej Szkole Administracji i Biznesu.
„Ùczimë so jeden òd drëdżégò” – ta myśl przyświeca już od dłuższego czasu inicjatorom i organizatorom konferencji dla nauczycieli regionalistów. Ostatnia – i to bardzo udana – odbyła się w Gdyni w piątek, 25 listopada z inicjatywy lidera Rady Oddziałów Nordowych Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Andrzeja Buslera, przedstawiciela głównego organizatora wydarzenia i jednocześnie prowadzącego całą uroczystość.
Trudno sobie lepiej wyobrazić godniejsze warunki na finał wojewódzkiego Konkursu na Najpiękniejsze Wykonanie Pieśni o gen. Józefie Wybickim, jak w przestronnej auli Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni. Odpowiednie nagłośnienie i duży ekran dawały świetne warunki na emisję najlepszych klipów wykonanych przez młodych w znakomitej większości) artystów z całych Kaszub.
Choć dla handlowców celebra Bożego Narodzenie rozpoczęła się nawet dwa miesiące temu, a wielu z nas wejdzie w przedświąteczną atmosferę dopiero z pierwszymi roratami, bądź z kupowaniem choinki, to jednak jest w przygotowaniach świątecznych moment niezwykle charakterystyczny, gdy wszystko zaczyna pachnieć korzennymi aromatami pierników.
W Parku Jordanowskim w Bytowie zaprezentowano wystawę Jana Rekowskiego „Dawna kaszubska wieś pod jednym dachem”. Wyjątkowe prace wykonane są ze sznurka sizalowego, drewna oraz kamienia, i przedstawiają sceny z życia Kaszubów.
Konkurs Bëlnégò Czëtaniô na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń o charakterze ogólnokaszubskim. Bardzo dobrze inspiruje dzieci i młodzież, a także dorosłych, do zwiększania swoich umiejętności w zakresie poprawnego czytania po kaszubsku. Nieźle też ukazuje, w których szkołach nauka języka kaszubskiego realizowana jest na odpowiednim poziomie, a gdzie jej w zasadzie nie ma, gdyż niestety, istnieją szkoły, które nie biorą w ogóle udziału w konkursach kaszubskich.
W niedzielę, 20 listopada 2022 roku o godz. 19.00 w kościele Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie, gdzie znajduje się kaplica poświęcona męczennikom Piaśnicy, odbędzie się drugie wykonanie „Requiem Kaszubskiego” Adama Diesnera do słów w języku kaszubskim br. Zbigniewa Joskowskiego OFMConv.
Arcymistrzem XXI edycji Dyktanda Kaszubskiego, które odbyło się w Miastku w sobotę [19.11.2022] został Dariusz Majkowski. W sumie w dyktandzie swoje umiejętności sprawdziło 168 uczestników w sześciu kategoriach. Za rok kaszubskie dyktando odbędzie się w Chmielnie.
Zespół Opieki Wytchnieniowej „Dom Nadziei” w Kartuzach zainaugurował swoją działalność we wtorek, 15 listopada. To część hospicjum, które będzie pierwszą w powiecie kartuskim placówką stacjonarnej opieki paliatywnej i hospicyjnej. „Dom Nadziei” działa w ramach Kartuskiego Centrum Caritas.
W sobotę, 19 listopada 2022 r. wszystkie drogi prowadzić będą do Miastka. To właśnie tam w siedzibie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II przy ul. Wrzosowej 1, miłośnicy języka kaszubskiego zmierzą się w XXI edycji Dyktanda Kaszubskiego. Do konkursu zgłosiło się 168 uczestników.
Lasy Państwowe pokazały niezwykłe godło Polski w Nadleśnictwie Lipusz. Tworzy je 100 tys. drzew