Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wiedno Kaszëbë (Zawsze Kaszuby)

XXIII Światowy Zjazd Kaszubów w Brusach
Podsumowanie roku 2022 na Kaszubach i w języku kaszubskim

Kaszubi dobrze oceniają mijający 2022 rok w wymiarze kulturowym i społecznym. Mimo wychodzenia z pandemii, kryzysu i skutków wojny w Ukrainie, zrealizowali szereg wydarzeń promujących swoją małą ojczyznę i wzmacniających kaszubską tożsamość.

31.12.2022 00:00
Tadeusz Sadkowski
Nie żyje dr Tadeusz Sadkowski z muzeum [nl] we Wdzydzach

Smutna wiadomość dotarła przed świętami z Muzeum - Kaszubski Parki Etnograficzny we Wdzydzach. Zmarł dr Tadeusz Sadkowski - etnograf, dyplomowany kustosz, wybitny muzealnik, a także m.in. działacz kaszubski i prezes ZKP w Kościerzynie.

27.12.2022 12:42
Po pasterce jedzą jastarnickie kolbosy. Ta tradycja jest powszechna w Jastarni
Po pasterce jedzą jastarnickie kolbosy. Ta tradycja jest powszechna w Jastarni

Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi… Jest taki dzień, jeden w roku, a właściwie noc, której pobożni Kaszubi oczekują przez cały rok. Po pasterce rybacy dzielą się swoją radością z narodzenia Jezusa, spożywając m.in. unikatową potrawę zwaną kolbosami. Ta tradycja powszechna jest w Jastarni.

25.12.2022 13:00
Reklama
„Gwiôzdka” – najbardziej znany kaszubski zwyczaj bożonarodzeniowy wciąż żywy
„Gwiôzdka” – najbardziej znany kaszubski zwyczaj bożonarodzeniowy wciąż żywy

Najbardziej charakterystycznym i kultywowanym do dzisiaj bożonarodzeniowym zwyczajem kaszubskim jest Gwiôzdka (Gwiazdka). To niezwykle cenne, ale też barwne i żywiołowe zjawisko kulturowe, które swoimi korzeniami sięga wieków średnich. I pewnie dlatego w roku 2019 Kaszëbskô Gwiôzdka została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Wpisany zwyczaj na razie dotyczy grup funkcjonujących w gminie Sierakowice. Ale podobne starania czynią opiekunowie Kaszëbsczi Gwiôzdczi w Prokowie, którzy w swojej wsi kultywują ten zwyczaj od końca lat 30., czyli przed II wojną światową.

24.12.2022 09:17
Ks. Władysław Szulist zmarł 8 grudnia 2022 r.
Ùmarł Kaszëba ks. Władisłôw Szulëst. Niech żëje w ùbëtkù wiecznym

Wspomink Dawida Môrcëna Szulësta, przédnika Kaszëbów w Kanadzë. Z czãżczim sercã jô òdebrôł wiadło z mòji Kaszëbsczi tatczëznë. Mój lubòtny krewny z Kaszëb, ks. Władisłôw (Władk) Szulëst (Szulist) ùmarł we czwiôrtk 8 gòdnika w wiekù 86 lat. Ksądz Władk, jak wiele gò nazéwało, béł ùrodzony w môłi kaszëbsczi wsë Gòstómk bliskò wsë Lëpùsz, w chtërnym to na swòji emeriturze òn zamieszkôł. Òn pòmôgôł òdprawiac mszą z kaszëbską lëturgią słowa, czej ò to gò pòprosył ks. Jan Òstrowsczi, probòszcz parafii pw. sw. Michała Archanioła w Lëpùszu, ti sami parafii, w jaczi wiãkszosc naszich pratatków sã mòdlëła niglë òni przëjachelë do Kanadë w XIX wiekù. Mòja familiô Szulëstów i sparłãczoné z nią rodzëznë Stamplëkòwsczich, Nôrlochów, Etmańsczich, Maszków, Glisczińsczich, Werrów a Turzińsczich pòchòdzą ze spòlëznë lëpùsczi parafii.

19.12.2022 20:12
Śledź bałtycki. Kim właściwie jest ten gość? Najważniejsze to docenić jego smak
Śledź bałtycki. Kim właściwie jest ten gość? Najważniejsze to docenić jego smak

Niekwestionowani śledziożercy i fachowcy w temacie śledzia Gieno Mientkiewicz i Andrzej Szylar napisali we wstępie do swojej książki "Śledzie bałtyckie naturalnie": Zachwyt bałtyckim śledziem można wyrażać na różne sposoby. Warto wiedzieć, kim jest ten gość, ale najważniejsze to docenić jego smak.

19.12.2022 15:38
Reklama
otwarcie Centrum Usług Społecznych w Kartuzach
W Kartuzach powstało nowoczesne Centrum Usług Społecznych. Będzie wspierać niepełnosprawnych i ich rodziny

W budynku przy ul. Słonecznej 3 w Kartuzach, w miejscu dawnej siedziby Centrum Inicjatyw Edukacyjnych, uroczyście otwarto nowoczesne Centrum Usług Społecznych, które będzie zajmować się wsparciem osób niepełnosprawnych i ich rodzin poprzez organizację różnego rodzaju zajęć oraz terapii. W tym miejscu otrzymają pomoc terapeutyczną, psychologiczną, socjoterapeutyczną.

16.12.2022 15:43
Marszałek dołoży do zachodniego obejścia Chojnic. Prace ruszą po nowym roku
Marszałek dołoży do zachodniego obejścia Chojnic. Prace ruszą po nowym roku

Na najbliższej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego ma być podjęta decyzja o dofinansowaniu 14 mln zł na budowę zachodniego obejścia miasta Chojnice, nazywanego popularnie przez mieszkańców małą obwodnicą miasta. To niezwykle ważna inwestycja - nie tylko dla mieszkańców, ale i kierowców podróżujących przez Chojnice.

12.12.2022 11:34
Jan Wyrowiński
Prezes ZKP o obawach w związku z budową Trasy Kaszubskiej

Na ostatnim zjeździe Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, delegaci wybrali Jana Wyrowińskiego, na drugą z rzędu kadencję prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W wywiadzie dla "Zawsze Pomorze" szef ZKP mówi o swoich obawach dotyczących budowy Trasy Kaszubskiej, a także szansach powołania Muzeum Historii Kaszubów.

11.12.2022 07:00
Reklama
Aż 1411 uczestników Konkursu Wiedzy o Kaszubach Tatczëzna
Aż 1411 uczestników Konkursu Wiedzy o Kaszubach Tatczëzna

W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach w sobotę, 10 grudnia podsumowaliśmy Konkurs Wiedzy o Kaszubach Tatczëzna i nagrodziliśmy laureatów.

10.12.2022 16:39
Konkurs Wiedzy o Kaszubach Tatczëzna.  Znamy laureatów, zapraszamy na galę
Konkurs Wiedzy o Kaszubach Tatczëzna. Znamy laureatów, zapraszamy na galę

Tego się nie spodziewaliśmy! Rekordowa liczba 1411 uczestników wzięła udział w pierwszej edycji Konkursu Wiedzy o Kaszubach Tatczëzna. W sobotę, 10 grudnia, odbędzie się uroczysta gala w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach, na której laureaci odbiorą nagrody.

09.12.2022 11:04
Stowarzyszenie Otwarte Kaszuby, gala
I Gala Stowarzyszenia Otwarte Kaszuby za nami

W Kartuskim Centrum Kultury w piątek, 2 grudnia odbyła się I Gala Stowarzyszenia Otwarte Kaszuby. Podczas niej wyróżniono wolontariuszy, darczyńców i sympatyków tej organizacji. Przyznano także statuetki „Serce na dłoni”, wykonane przez artystkę Jolantę Wolską-Mielewczyk.

06.12.2022 20:42
Reklama
Reklama