Zgodnie z definicjami opublikowanymi w leksykonach kulinarnych, pączek to wyrób cukierniczy w postaci ciasta drożdżowego, nadziewany słodkimi konfiturami, kremami, dżemami, a czasem likierami.
Od kilku lat, gdy przemyślałem natarczywość reklam publikowanych z okazji walentynek, twierdzę, że, w istocie, mając rok 2023 świętujemy nie pamięć rzymskiego lekarza i biskupa Walentego, a czcimy sprawność marketingowców i handlowców, którzy z wielką skutecznością już po świętach Bożego Narodzenia zaczynają przytłaczać zimowe barwy czerwienią serc wyprodukowanych z wszelkiego rodzaju materiałów.
Miłość, którą Patryk Galewski otrzymał w puckim hospicjum od księdza Jana Kaczkowskiego okazała się być nie tylko świetnym scenariuszem do filmu „Johnny”, ale przede wszystkim stała się inspiracją do dalszego dzielenia się dobrem i to z ludźmi, których inni już skreślili albo się ich po prostu boją. Misję tę Patryk Galewski realizuje przy wsparciu Fundacji Jana Kaczkowskiego, bratowej księdza oraz swojej ukochanej żony Żanety.
Jaki związek z Pomorzem ma Katania? Czy chodzi o jedne z najpiękniejszych plaż na świecie, które mogą nawiązywać do naszych plaż na Półwyspie Helskim? Nie. Jest jednak coś, co łączy pewną rybacką miejscowość na Nordzie ze wspomnianym miastem i Sycylią.
Kto jest ciekaw, jak w pełnej okazałości wygląda „Upadła Madonna z Wielkim Cycem" autorstwa Van Klompa, musi wybrać się w niedzielę do remizy OSP w Bolszewie koło Wejherowa. Ale powodów, by XXXI finał WOŚP przeżyć właśnie tam, jest więcej, m.in. możliwość zdobycia jedynego w swoim rodzaju, bo kaszubskiego serduszka z napisem Wiôlgô Òrkestra Swiąteczny Pòmòcë.
Lista produktów tradycyjnych zawiera produkty spożywcze i potrawy, których receptury są wartością kulturową, oznaką wielowiekowych nieraz tradycji kulinarnych i społecznych regionu. Województwo pomorskie posiada na tej liście już 187 produktów, niedawno dopisano dwa kolejne. To piernik staropolski z Powiśla oraz kaszubska zupa bańtkowa. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego opublikował przepisy ciasta i zupy, więc można osobiście spróbować przyrządzić takie smakołyki.
Wielu z mieszkańców naszego kraju brzydzących się pospolitością rodzimej kuchni, po przyjeździe do Toskanii, czy Florencji, z przyjemnością zjada trippa e lampredotto czując się światowymi gośćmi pięknego włoskiego miasta. Wielu z nich nie wie, że to pospolite… flaki
Tradycyjne, kaszubskie wzory wyszyte złotą i srebrną nicią na czarnym, bordowym i zielonym aksamicie to prawdziwy majstersztyk rękodzieła regionalnego. Haft ten określany jako złotnica - nazwę swą zawdzięcza nakryciom głowy (złotogłowie). Od soboty, 14 stycznia można go podziwiać w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Wystawa potrwa do 31 marca br.
Tradycyjne, kaszubskie wzory wyszyte złotą i srebrną nicią na czarnym, bordowym i zielonym aksamicie to prawdziwy majstersztyk rękodzieła regionalnego. Wkrótce będzie można je podziwiać w Muzeum Kaszubskim
Spotkałem się z tezami, że słowo szczodrok oznacza rodzaj pieczywa związany z Podkarpaciem i niemający z Kaszubami, Pomorzem żadnego związku. Nic bardziej mylnego. Skąd się wzięły? Wiele jest teorii, ale mi się podoba ta, która wiąże je z agresywną wizytą Turków w Austrii i naszej odsieczy Wiednia
Kilkoro dzieci przyszło na Pomorzu na świat już w pierwszej godzinie nowego roku. Wszystko wskazuje na to, że jako pierwszy w województwie pomorskim urodził się Wojtuś z Miastka. W Szpitalach Pomorskich i na Kaszubach jako pierwszego przywitano małego Daniela z Wejherowa. A na ziemi słupskiej pierwsza urodziła się Julia.
Kaszuby to nie tylko kartofle, kasze, ryby i grzyby. Było wśród mieszkańców Kaszub, Pomorza wiele osób bogatych, które podróżowały do tak zwanego wielkiego świata, więc nie było dla nich niczym nowym spożywanie przy różnej okazji zarówno ostryg, jak i kawioru astrachańskiego, które popijano szampanem.