Kilkaset osób, ubranych w kaszubskie stroje, z żółto-czarnymi flagami przemaszerowało przez Gniewino z okazji Dnia Jedności Kaszubów. Tam też odbyły się główne uroczystości imprezy organizowanej przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. W Gdańsku na Górze Gradowej znów na jeden dzień zawisła największa na świecie flaga kaszubska.
Kaszuby są tam gdzie są Kaszubi. Ta dewiza podąża za nami każdego dnia. Kaszubi rozsiani są po całym świecie, mieszkają w różnych miejscach. To legło u podstaw stworzenia tematycznych tablic w 18 językach świata na tegoroczny Dzień Jedności Kaszubów. Niektóre z nich są bardzo egzotyczne.
W niedzielę, 19 marca, w rocznicę pierwszej historycznej wzmianki o Kaszubach przez papieża Grzegorza IX, odbędzie się kolejny Dzéń Jednotë Kaszëbów czyli Dzień Jedności Kaszubów. Tym razem gospodarzem będzie Gniewino. Ale nie tylko tam Kaszubi będą świętować ten ważny dla siebie dzień. W samo południe rozpocznie się też uroczystość w Gdańsku. Imprezy odbędą się również w innych miastach.
Obraz „Jutro będzie padać”, zrealizowany przez Fundację Aby Chciało Się Chcieć, to fabularna wizja będąca najbliżej zobrazowania złożonej tożsamość Kaszubów w świecie X muzy. To pierwsza produkcja, której twórcy postawili sobie za cel pokazanie wyborów Kaszubów z perspektywy ich samych. Nie ma tego, w takim stopniu, ani w „Blaszanym bębenku” będącym filmową adaptacją powieści Guntera Grassa, ani w „Kamerdynerze” zekranizowanym według scenariusza Mirosława Piepki, a tym bardziej w „Mieście z morza”, według scenariusza Andrzeja Kotkowskiego.
Czy o postrzeganiu osób z niepełnosprawnościami można mówić ciekawie i z poszanowaniem godności tych osób? Siódemka dziewcząt z Technikum nr 2 w Kartuzach pokazała, że jak najbardziej tak! Kulminacja projektu społecznego, który prowadzą już drugi rok, była nie tylko wyjątkowa, ale i NADzwyczajna. Wydarzenie zgromadziło około 250 uczniów z powiatu kartuskiego.
Inicjatorkami społecznego projektu NADzwyczajni - oko w oko z niepełnosprawnością jest grupa siedmiu uczennic z Technikum nr 2 w Kartuzach. Właśnie rozpoczyna się druga edycja tego szlachetnego przedsięwzięcia. Tym razem inicjatorkom przyświeca chęć zmiany postrzegania osób z niepełnosprawnościami przez osoby sprawne.
W pierwszych latach ub. w. na Kaszubach poważnie traktowano wiarę i obrzędy. Za szczególnie ważne uważano dochowywanie wszelkich postów, zarówno tych związanych z najważniejszym, czyli Wielkim Postem, ale i każdym innym, który w ciągu roku zapisany został w Kalendarzu Maryjańskim (pisownia oryginalna z epoki), który był każdym domu
Redakcja „Pomeranii” przyznała Skry Ormuzdowe za rok 2022. Wśród siódemki laureatów jest nasz redakcyjny kolega, znawca i popularyzator kaszubskiej kuchni oraz tradycji i kultury Rafał Nowakowski. Przyznano też Stypendium im. Izabelli Trojanowskiej na rok 2023. Trafiło do Pauliny Węsierskiej.
Klabaternik Kadzmierz, grzenia Genia czy góstk Gwidek, czyli duszek, który lubi zażywać tabakę dającą stolemową siłę – to tylko troje z całej grupy przyjaznych kaszubskich stworów, które żyją w... Luźnych Bùksach i razem z dziećmi Józkiem i Jagódką są bohaterami książki oraz gry fabularnej „Kaszubaki”. Trwa właśnie zbiórka na ich wydanie.
Przenikliwy wiatr targa praniem wywieszonym około 100 lat temu na linie w jednej z wiosek na Rybakach, czyli, jak to mówią ludzie z „kraju”, Mierzei Helskiej, potocznie zwanej Półwyspem Helskim. Kaszubska gospodyni zbiera je, choć palce zamarzają, kąsane podmuchami lutowego wiatru z Nordy. Musi się spieszyć, bo przecież czeka na nią wiele obowiązków, a przede wszystkim to, by nakarmić męża i dzieci, które niebawem wrócą ze szkoły.
Aż 45 par z gminy Kartuzy obchodziło 50. rocznicę ślubu. Uhonorowano ich medalami od prezydenta RP.
Niektórym pewnie jeszcze dzisiaj odbijają się pączki, które być może w nadmiarze spożyli w Tłusty Czwartek. Na swój sposób to naturalne, bo tydzień kończący karnawał zdarza się raz w karnawale, więc należy się weselić i objadać bez zbędnego umiaru, by przeżyć kolejne 40 dni poświęcone poszczeniu