Dwadzieścioro dzieci szkół podstawowych Gminy Żukowo wzięło udział w gminnych eliminacjach Recytatorskiego Konkursu Prozy i Poezji Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”.
66 proc. mieszkańców Rumi jest za tym, aby na tablicach z nazwą miejscowości pojawiła się również jej kaszubska nazwa Rëmiô. To efekt przeprowadzonych konsultacji społecznych, których inicjatorami byli przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Rumi.
Wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, ogłoszone przez Główny Urząd Statystyczny, wywołały olbrzymie wątpliwości, a wręcz oskarżenia o manipulacje. Przykładowo, zamiast 233 tysięcy osób deklarujących kaszubską przynależność narodową lub etniczną, i 108 tys. deklarujących używanie w kontaktach domowych języka kaszubskiego, jak w 2011 roku, dekadę później liczby te spadły odpowiednio do niespełna 177 tys. i 88 tys. – Nie mam żadnych powodów by wysuwać podobne zarzuty złej woli wobec pracowników GUS, ale sam mam dziś więcej pytań niż odpowiedzi – komentuje prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński, socjolog, antropolog i historyk specjalizujący się w problematyce Kaszub i Pomorza.
Jajka w okresie wielkopostnym stanowiły swojego rodzaju tabu, bo pochodziły od zwierząt, więc bogobojni Kaszubi, poważnie traktujący post, nie brali ich do ust przez 40 dni, a zebrane jajka przeznaczali do spożycia w okresie świątecznym, a także do jedzenia w okresie przednówkowym. Ktoś może zapytać, jaki ma to związek z dyngusem? Spory.
Okres Wielkiego Tygodnia i samych świąt Wielkanocy głęboko wierzącym Kaszubom kojarzył się z czymś odświętnym, wręcz mistycznym, choć niepozbawionym starego, zabobonnego zwyczaju
13 lat temu w głowie Joanny Warczak zrodził się pomysł zaproszenia na wspólne śniadanie wielkanocne osób starszych, samotnych i tych, którym, po prostu, brakuje świątecznej radości. Przez pierwsze dwa lata takie spotkania odbywały się dokładnie w wielkanocny poranek. Tegoroczne śniadanie pokazało, że, mimo upływu lat, chojniczanie nadal potrzebują takich chwil. Niektórzy, by zjeść coś ciepłego, inni, by poczuć namiastkę świątecznej atmosfery...
Było to pięknie i bardzo udane wydarzenie religijno-kulturowe. Jubileuszowa XX Droga Krzyżowa w Sianowie zgromadziła licznych wiernych, bardzo dobrych lektorów, głównie nauczycieli, a także dzieci.
Kartuzy świętują 100-lecie nadania praw miejskich. Po otwarciu wystawy fotograficznej Artura Sochy, dokładnie w dniu urodzin miasta, dwa dni później w miniony w piątek, 31 marca odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Kartuzach, a wieczorem w Kartuskim Centrum Kultury – gala wręczenia nagród burmistrza „Kartëskô skra" (Kartuska iskra), przyznawanych za zasługi i wybitne osiągnięcia na rzecz gminy.
Kartuzy świętują 100-lecie nadania praw miejskich. Jak zmieniły się przez te lata i o jubileuszowych niespodziankach z burmistrzem Kartuz Mieczysławem Gołuńskim rozmawia Dawid Jaskulski
29 marca o godzinie 17, w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach, odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy fotografii Artura Sochy „Kartuzy dawniej i dziś". Ponadto po raz pierwszy będzie można zobaczyć cenne rękopisy z XVII i XVIII w. wypożyczone z Polskiej Akademii Nauk, jak również znaczek okolicznościowy wydany z okazji 100-lecia miasta Kartuzy.
Wystawa „Felix Cassubia. Òd Gduńska tu – jaż do Roztoczi bróm!” nawiązuje do odrodzenia ruchu kaszubskiego i ukazuje różne przestrzenie Kaszub - historyczne i teraźniejsze. Swą premierę miała w marcu 2022 roku w Senacie RP w Warszawie. Teraz można ją obejrzeć w Gdyni.
Nie tak dawno w sali konferencyjnej powiatu kartuskiego stanął rollup reklamujący powiat kartuski jako perłę Kaszub. I nie byłoby w tym fakcie nic nadzwyczajnego, gdyby nie kolorowe paski na jego dolnej części, które radnemu powiatowemu Andrzejowi Bystronowi skojarzyły się z barwami mniejszości seksualnych. A chodziło o barwy... kaszubskie.