Kaszubi z sianowskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zapraszają w niedzielę 18 czerwca, na uroczyste obchody 30-lecia jego powstania. Po mszy w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub urodzinowy festyn odbędzie się przy szkole w Staniszewie.
Po zapowiedzi organizatorów Szarży pod Krojantami, że ze względów finansowych tegoroczna inscenizacja historycznej potyczki z września 1939 roku się nie odbędzie, wojewoda pomorski Dariusz Drelich wystąpił z propozycją włączenia się w organizację tego największego wydarzenia w powiecie chojnickim.
W 15. rocznicę oddania do użytku biegnącej wzdłuż drogi krajowej 22 obwodnicy Chojnic pojawiła się realna szansa na dobudowanie brakującego od samego początku jej powstania węzła w newralgicznym punkcie, a więc w pobliżu stacji paliw w Nieżychowicach. W tym miejscu właśnie obwodnica „krzyżuje się” z drogą wojewódzką 212 prowadzącą z Lęborka i Bytowa do Bydgoszczy. Nadzieję burmistrzowi miasta daje teraz otrzymana odpowiedź z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Sobota, 10 czerwca w czasie Gdańskich Dni Kaszubskich obfitowała w wydarzenia pełne kolorów, muzyki i regionalnych specjałów. Punktem kulminacyjnym było symboliczne przekazanie prezesowi Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego kluczy do miasta. Zainteresowanie turystów wzbudziła nie tylko barwna parada, która przeszła Mostem Zielonym oraz Długim Targiem, ale również Fischmarkt zorganizowany na Targu Rybnym.
Największe kaszubskie wydarzenie kulturalne w Gdańsku odbywa się w dniach 8-14 czerwca. Goście odkryją na nowo kaszubską muzykę, rybackie rzemiosło, rękodzieło, regionalną kuchnię, złożoną historię, ciekawą literaturę, a także poznają najważniejsze kaszubskie ciekawostki związane z grodem Neptuna.
Chmielno stało się w miniony weekend stolicą rodnej mowy, czyli języka kaszubskiego. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów 52. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej Rodnô Mòwa.
Radny gminy Chojnice Tadeusz Wirkus prosi wójta gminy Chojnice, by ten później wyłączał światło w Nowej Cerkwi, bo mieszkańcy, którzy nie mogą spać i chcą sobie... pospacerować po 23 narzekają na ciemność. - Mogę kupić im z własnej kieszeni latarki – odpowiada wójt.
Bobik, Kuba, Teddy czekają na nowy dom. Dla ich nowego pana przewidziano specjalne... „becikowe”. W gminie Chojnice, która jako pierwsza w Polsce wprowadziła przed laty „psie becikowe” z dnia na dzień znów przybywa bezpańskich psów. Okazuje się, że to znany w gminie proceder, że w czasie długich letnich weekendów oraz przed wakacjami czworonogi lądują na ulicy. Często też to efekt znudzenia się zwierzęciem, które trafiło do rodziny kilka miesięcy wcześniej np. na święta. I dlatego dla nowych właścicieli cały czas czeka finansowe wsparcie za przygarnięcie czworonoga.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, wiele osób zajmowało się zbieraniem ziół - na herbatki, bądź na syropy. Panujące w regionie przeświadczenie, że wiejskie gospodarstwo powinno wyżywić się samo, sprawiało, że od wczesnej wiosny zbierano listki, łodygi, korzenie, by skorzystać z tego, co przyroda daje.
Nauczyciele i uczniowie byli zachwyceni – to zdanie często padało w trakcie, jak i po XII Marszu z Flagą, który w tym roku wiódł urokliwym Jarem Raduni na terenie gminy Żukowo, od wsi Babi Dół, przez Rutki, do Żukowa. Wzięło w nim udział ponad 130 uczniów języka kaszubskiego, głównie z terenu gminy Stężyca, do których dołączyli uczniowie z dwóch szkół gminy Żukowo: Tuchomia i SP nr 2 w Żukowie. Wraz z nimi byli rodzice i dziadkowie.
Kilkoro rolników z gminy Chojnice zdecydowało się sprzedawać swoje plony, produkty i przetwórstwo w internecie. Już wkrótce będzie można do wirtualnego koszyka „włożyć” świeżo zerwane truskawki, specjalnie na tę okazję wyrwaną marchewkę czy też jajka, miód czy dżem i odebrać w konkretny dzień z wyznaczonego stałego punktu. Do "wirtualnego targu" dołączyć będą mogli również inni zainteresowani rolnicy z regionu. Podstawowy warunek będzie jeden: ma być świeżo i ekologicznie.
Nie milkną komentarze po ogłoszeniu wstępnych wyników Narodowego Spisu Powszechnego 2021. Z danych GUS wynika, że przez dziesięć lat osób deklarujących kaszubską przynależność narodową lub etniczną spadła z 233 tys. do niecałych 177 tys. Przed kilkoma dniami stanowisko w tej sprawie opublikował Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego