Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Niewybuch znaleziony w sklepieniu kościoła w Malborku

Niewybuch pocisku moździerzowego z okresu II wojny światowej znaleziono wewnątrz konstrukcji sklepienia zabytkowego kościoła św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście w Malborku. Granat został zabezpieczony przez policjantów, potem usunięty przez saperów.
Niewybuch znaleziony w sklepieniu kościoła w Malborku
Kościół św. Jana Chrzciciela przechodzi szeroko zakrojone prace konserwatorskie i ratownicze sklepień, w ich trakcie znaleziono niewybuch

Od kilku lat w kościele św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście w Malborku trwają intensywne prace konserwatorskie i ratownicze przy wewnętrznych sklepieniach. Na przestrzeni wieków kościół był wielokrotnie dewastowany, niszczony i odbudowywany, po II wojnie światowej nigdy nie przeszedł gruntownych prac zabezpieczających. Od trzech lat kolejne partie sklepień są teraz badane przez specjalistów, ich konstrukcja zabezpieczana i przywracana do właściwego stanu. Przy okazji robót ich wykonawcy natrafiają na rozmaite znaleziska, lecz nikt nie spodziewał się leżącego na warstwie budowlanego rumoszu... pocisku moździerzowego.

Pracownicy zareagowali prawidłowo, natychmiast powiadomili kierownictwo robót oraz policję. Funkcjonariusze z grupy minersko-pirotechnicznej potwierdzili, że to pocisk moździerzowy z okresu II wojny światowej, długości ok. 30 cm. Najprawdopodobniej znalazł się w sklepieniu kościoła podczas ciężkich walk o Malbork na początku 1945 roku, kiedy Stare Miasto i zamek zostały bardzo poważnie zniszczone. Ucierpiał również kościół. Widocznie podczas późniejszej odbudowy dachów nie spostrzeżono niewybuchu, który spoczywał nad głowami wiernych przez 78 lat.

Niewybuch leżał przez 78 lat wewnątrz sklepienia kościoła w Malborku

Wezwani na miejsce saperzy usunęli pocisk, który zostanie zdetonowany na specjalnym poligonie. W chwili znalezienia niewybuchu kościół był zamknięty, nie było więc potrzeby ewakuacji wiernych. Policjanci apelują, by w razie znalezienia podobnych pozostałości po okresie wojny nie dotykać ich ani przesuwać, natomiast zabezpieczyć miejsce i wezwać policję. Niewybuchy wewnątrz budynków czy w sklepieniach są dziś odkrywane bardzo rzadko, częściej zdarza się to podczas prac ziemnych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama