232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Tak świętowało Pomorze
Gdańsk
Jak co roku, 3 maja w centrum Gdańska spotkali się samorządowcy, przedstawiciele środowisk kombatanckich i mieszkańcy, żeby uczcić tę wyjątkową w historii Polski rocznicę. Tradycyjnie obchody kolejnych rocznic uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczynają się od złożenia kwiatów przed pomnikiem Jana III Sobieskiego.
– Spotykamy się, by uczcić 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – mówił prezydent Kryszewski. – Nawiązujemy w ten sposób do tradycji trzeciomajowych manifestacji patriotycznych, które pod koniec lat 70. zapoczątkowały w naszym mieście środowiska opozycji demokratycznej. Podobnie jak wtedy, zbieramy się pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego, by przywołać dzieło reformy Sejmu Wielkiego, przede wszystkim ustawę zasadniczą z 1791 roku i jej zasady: rządy prawa i konstytucyjne wolności.
– Ale też, by przypomnieć, że w ubiegłym roku minęła 250. rocznica I rozbioru Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Rozbiór i konstytucja spinają bowiem jak klamra los pokolenia twórców majowej ustawy. To było ich 20-lecie, rozłożony na dwie dekady karnawał odnowy, przy czym stale wyczuwalna obecność zaborczych potęg wzmagała atmosferę wyścigu z czasem – dodał.
Jak podkreślił Andrzej Adamczyk, prezes zarządu Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej w Gdańsku uchwalenie konstytucji wieńczyło działania reformatorskie Sejmu 4-letniego, inicjowane przez posłów zgromadzonych w stronnictwie demokratycznym.
– O wadze konstytucji świadczy zaciekłość przeciwników, którzy, by ją obalić, nie zawahali się przed zdradą i zmontowali szeroki front państw ościennych, które dokonały ostatecznego rozbioru Rzeczpospolitej i unicestwienia państwa – mówił Andrzej Adamczyk.
Najważniejszą jej wartością było i jest to, że dla kolejnych pokoleń Polaków, i podczas zaborów, i reżimu komunistycznego, była natchnieniem, drogowskazem na drodze odzyskania niepodległości. Jednoczyła wszystkie patriotyczne środowiska i była symbolem niezłomnego dążenia Polaków do pełnej suwerenności i samostanowienia o sobie.
Andrzej Adamczyk / prezes zarządu Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej w Gdańsku
Gdańskie uroczystości zwieńczyło wypuszczenie gołębi, a ich uczestnicy wspólnie odśpiewali pieśni patriotyczne „Vivat Maj, 3 Maj” i bliski sercom piłsudczyków hymn „My, pierwsza brygada”.
Natomiast punktualnie o godz. 15.00 na placu pomiędzy Katownią a Złotą Bramą odbyła się odświętna Historyczna Zmiana Warty Garnizonu Gdańskiego z XVIII wieku. Następnie zainscenizowano przysięgę na wierność królowi i Rzeczypospolitej.
Gdynia
Gdynia także uczciła 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Były apel pamięci i salwa honorowa. Główne uroczystości odbyły się przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja. W obchodach uczestniczyli, m.in.: parlamentarzyści, gdyńscy samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej oraz mieszkańcy.
Z pokładu okrętu ORP „Błyskawica” oddano świąteczny salut armatni, który składa się z 21 wystrzałów. To największa możliwa liczba strzałów oddawana w trakcie najważniejszych świąt wojskowych i państwowych.
– 232 lata temu został przyjęty niezwykle nowoczesny dokument – pierwszy taki w Europie i drugi na świecie – mówił Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni. – Wskazywał on, jak budować ojczyznę niepodległą, opartą na wartościach demokratycznych. Wola narodu, co należy podkreślić, jest tym, co determinuje przyszłość. To obywatele budują wspólnotę. Wszystko, co wtedy przyświecało ojcom demokracji, jest niezwykle aktualne również dzisiaj. Słowa zapisane w Konstytucji 3 Maja wciąż są niezwykle ważne i potrzebne, dlatego je przypominamy.
To właśnie wspólnota buduje siłę ojczyzny. Dość podziałów, które w niespokojnych czasach mogą prowadzić do wewnętrznych sporów. Obecna historia pokazuje, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Dlatego tak istotne jest to, abyśmy przyjęli pewnego rodzaju zobowiązanie wobec kolejnych pokoleń i budowali silną ojczyznę, która będzie gwarantem bezpieczeństwa i niepodległości.
Jakub Ubych / wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni
PRZECZYTAJ TEŻ: Wojewódzkie obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Czersku. Z koncertem i grochówką
Sopot
Także Sopot uczcił rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wraz z chórem Uniwersytetu Gdańskiego w muszli koncertowej na skwerze Kuracyjnym śpiewano pieśni. Następnie w intencji Ojczyzny w kościele św. Jerzego odprawiona została uroczysta msza św. Zwieńczeniem sopockich uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem Martyrologii Polskich Mieszkańców Sopotu.
Starogard Gdański
W Starogardzie Gdańskim rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczczono na Rynku Staromiejskim, gdzie na maszt uroczyście wciągnięta została flaga państwowa.
– W polskiej tradycji 3 maja jest dniem radosnego, patriotycznego świętowania – mówiła Anna Benert, przewodnicząca Rady Miasta Starogard Gdański. – Dniem celebrowania naszej polskiej państwowości, której trzeciomajowa konstytucja jest fundamentem. Składamy dziś hołd twórcom Konstytucji 3 Maja, testamentu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zbudowanej wokół praw i swobód obywatelskich, tolerancji, wolności wyznania, pokoju. Konstytucja 3 Maja połączyła chrześcijańskie tradycje Europy i wartości oświecenia, umożliwiła powstanie i przetrwanie narodu polskiego przez okres zaborów, niewoli i okupacji.
Wartości zawarte w pierwszej pisanej konstytucji w Europie – wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja i podział władzy, rządy oparte na woli narodu – stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Dzisiaj niech będą dla nas zawsze najważniejszym wzorem do naśladowania. Każde pokolenie, naród i kraj potrzebują wartości dotyczących godności, wolności, tolerancji i poszanowania.
Anna Benert / przewodnicząca Rady Miasta Starogard Gdański
W swoim wystąpieniu przewodnicząca rady miasta odniosła się także do trudnej sytuacji narodu ukraińskiego i tego, jak wielką pomoc niosą naszym wschodnim sąsiadom starogardzianie.
Tczew
Tczewskie uroczystości patriotyczno-religijne w 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Ze świątyni uczestnicy obchodów przemaszerowali na skwer Konstytucji 3 Maja. Poprowadziła ich Harcerska Orkiestra Dęta.
– Dobro oraz wolność kraju i całego społeczeństwa to główny cel, który przyświecał twórcom Konstytucji – mówił Mirosław Augustyn, starosta tczewski. – I dlatego my dzisiaj, żyjąc w wolnym kraju, nie zapominajmy, że ten niezwykły dar nie jest nam dany raz na zawsze. To wartości, które stale musimy przekazywać i pielęgnować, z pokolenia na pokolenie.
Kartuzy
Kartuzy były gospodarzem wojewódzkich obchodów 232. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Święto uczczono uroczystą mszą świętą, złożeniem kwiatów pod pomnikiem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej oraz pokazem musztry paradnej i koncertem orkiestry wojskowej.
W obchodach uczestniczyli m.in. burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński z zastępcą Sylwią Biankowską, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, starosta kartuski Bogdan Łapa, senator Stanisław Lamczyk, Piotr Karczewski społeczny doradca prezydenta RP, poczty sztandarowe oraz delegacje ze szkół i instytucji.
Uroczystości rozpoczęto od mszy św. w kościele pw. św. Kazimierza. Po niej wszyscy przemaszerowali pod pomnik Matki Boskiej Królowej Polski, gdzie głos zabrali burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński i wojewoda Dariusz Drelich.
To do nas, ludzi wolnych, należy kontynuacja myśli i założeń twórców Konstytucji. I właśnie dzisiaj, w ten wiosenny dzień gromadzimy się, aby oddać hołd i szacunek wszystkim tym, dzięki którym możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce.
Mirosław Augustyn / starosta tczewski
Delegacje parlamentarzystów, samorządów, służb mundurowych, instytucji oraz organizacji złożyły wiązanki kwiatów. Uczestnicy wysłuchali również koncertu Chóru Męskiego ECHO, który obchodzi w tym roku 100-lecie swojej działalności.
Święto Konstytucji 3 Maja było również okazją do uroczystej intronizacji tegorocznego Króla Kurkowego w tczewskim Kurkowym Bractwie Strzeleckim. Został nim Lech Trzciński.
Napisz komentarz
Komentarze