„Segregowisko” w Kartuzach. Młodzież uczy ekologii
– Grupa uczniów z Technikum nr 2 zorganizowała już warsztaty z leśniczym z Nadleśnictwa Kartuzy, w których wzięli udział zainteresowani uczniowie z kilku klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych – tłumaczy Iwona Cyrocka, opiekunka projektu. – Nadleśniczy opowiedział uczniom, jak wygląda praca opiekuna lasu. Słuchacze dowiedzieli się, że lasy mają ogromne znaczenie dla klimatu, gospodarki, pełnią funkcje ochronne, są też miejscem do wypoczynku, rekreacji, siedliskiem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Niestety, wciąż wiele ludzi pozbywa się śmieci, zostawiając je w lasach, a rocznie jest to nawet kilka ton odpadów – dodała.
Zainspirowana tym spotkaniem młodzież z „Segregowiska”, aby jeszcze bardziej uświadomić młodych ludzi, zorganizowała warsztaty, w których sama edukowała o ekologii, w tym o sposobach segregacji odpadów. Grupę tą tworzą: Norbert Bonicki, Oliwia Czaja, Kinga Domaros, Kacper Wenta, Alicja Labuda i Jakub Eikmann.
Iwona Cyrocka podkreśla, że działania projektu „Segregowisko” to przykład kampanii informacyjno-edukacyjnej na temat zasad segregowania odpadów. Zachęcają one do podjęcia tego wyzwania, obiecując, że, przy odrobinie wysiłku, staniemy się w tym mistrzami.
Inicjatorzy projektu podkreślają, że segregacja odpadów umożliwia wyselekcjonowanie z nich surowców wtórnych i skierowanie ich do zakładów zajmujących się odzyskiem oraz recyklingiem. Niemniej, segregowanie to czynność, której musimy się nauczyć.
Napisz komentarz
Komentarze