Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W Kartuzach startuje druga edycja projektu NADzwyczajni – oko w oko z niepełnosprawnością

Inicjatorkami społecznego projektu NADzwyczajni - oko w oko z niepełnosprawnością jest grupa siedmiu uczennic z Technikum nr 2 w Kartuzach. Właśnie rozpoczyna się druga edycja tego szlachetnego przedsięwzięcia. Tym razem inicjatorkom przyświeca chęć zmiany postrzegania osób z niepełnosprawnościami przez osoby sprawne.
W Kartuzach startuje druga edycja projektu NADzwyczajni – oko w oko z niepełnosprawnością

Autor: Materiały prasowe

Jesteśmy grupą uczennic z Technikum nr 2 w Kartuzach, które pokazują, że osoby niepełnosprawne także spełniają swoje marzenia oraz łamiemy stereotypy na ich temat - mówi Wiktoria Biernat, liderka projektu. - Realizujemy projekt społeczny NADzwyczajni - oko w oko z niepełnosprawnością w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Projektów Społecznych „Zwolnieni z Teorii", projekt otrzymał Patronat Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Szklanej.

Organizatorki działań w ramach tego projektu mają nadzieję, że ich działania zachęcą młodzież i nie tylko do zmiany postrzegania osób z niepełnosprawnością. Działają lokalnie oraz na social mediach, na których zasięg sięga do ponad 30 tys. osób.

- Zacznijmy od tego skąd nazwa projektu NADzwyczajni? - wyjaśnia liderka projektu. - Naszym celem jest, aby poprzez nasze działania podkreślić, że każdy ma w sobie coś NADzwyczajnego i może spełniać marzenia. Ludzie często patrząc na osoby z niepełnosprawnością koncentrują się wyłącznie na niepełnosprawności, a nie po prostu na osobie. Rolą drugiej edycji projektu jest zmiana postrzegania osób z niepełnosprawnością przez społeczeństwo poprzez łamanie w ciekawy sposób stereotypów na ich temat - dodaje. 

Swoją akcję tym razem rozpoczęły zbiórką nakrętek dla Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Szklanej oraz warsztatami w szkołach powiatu kartuskiego, w których wzięło już udział ponad 200 uczniów. 

- Prowadzimy wywiady z ciekawymi gośćmi - mówi Wiktoria Biernat. - Organizujemy powiatowy konkurs plastyczny dla młodzieży na plakat dotyczący osób z niepełnosprawnością. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się na wydarzeniu “Oko w oko z niepełnosprawnością” w Kartuskim Centrum Kultury, w którym udział weźmie 250 uczniów z klas VI-VIII. Dzięki naszym działaniom integrujemy lokalną społeczność i przekazujemy wiele dobrych wartości. 

Nad działaniami nastolatek patronat honorowy objął starosta kartuski Bogdan Łapa
Przez swoją inicjatywę siódemka uczennic kartuskiego technikum pokazuje, że osoby z niepełnosprawnością są wyjątkowe i mogą posiadać wiele niezwykłych zdolności, tym samym obalając stereotypy, które w dużym stopniu przedstawiają ich jako osoby słabsze, którym tylko trzeba notorycznie okazywać współczucie.

Druga edycja NADzwyczajni - oko w oko z niepełnosprawnością rozpoczyna się już  marca o godz. 9.00 w Kartuskim Centrum Kultury. W programie, m.in.: ciekawe panele na temat niepełnosprawności z inspirującymi gośćmi - Dominiką Kasińską, która brała udział w pierwszej edycji programie Down The Road!, a także rozdanie nagród dla zwycięzców powiatowego konkursu. Jeżeli ktoś nie może być fizycznie w KCK, to jest możliwość uczestniczenia w tym przedsięwzięciu zdalnie. Na profilu centrum kultury prowadzona będzie transmisja online.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama