Zatłoczone oddziały psychiatrii dziecięcej to skutek braku środowiskowego wsparcia dzieci i młodzieży. Rozwiązaniem narastających problemów jest profilaktyka, czyli stworzenie trójstopniowego systemu pomocy, w którym podstawą mają być środowiskowe ośrodki opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej.Otwarta w ostatni wtorek poradnia psychologiczna w Rusocinie będzie pełnić taką właśnie rolę.
Ze wsparcia poradni mogą skorzystać młodzi ludzie z traumą, stresem pourazowym oraz pogłębiającymi się napięciami prowadzącymi do zaburzeń psychospołecznych, zdrowotnych i psychicznych - czytamy na portalu pomorskie.eu. - W ramach wsparcia przygotowano m.in. 78 indywidualnych ścieżek reintegracji, wsparcie środowiskowe oraz kompleksową ofertę wsparcia rodziny. Ponadto, dla 12 osób możliwe będzie 10-miesięczne wsparcie pogłębione w placówce wsparcia dziennego. W ośrodku będzie realizowana: pogłębiona diagnostyka, usługi psychologiczne, terapeutyczne, psychiatryczne, profilaktyczne, obywatelskie, mediacyjne, psychospołeczne i rozwojowe.
Specjaliści zatrudnieni w poradni będą również pomagać rodzinom, które przeżywają trudności, są zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, a także rodzinom zastępczym i osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka. Z pomocy skorzystają również dzieci zagrożone umieszczeniem w pieczy zastępczej, głównie z zaburzeniami zachowania i emocji. Łącznie pomocą w ramach projektu zostanie objętych co najmniej 100 osób .
Projekt "Wsparcie to podstawa – rozwój usług społecznych w powiecie gdańskim" zaplanowany jest na dwa i pół roku. Będzie on realizowany przez powiat gdański przez dwa i pół roku wraz z partnerami NGO, MŚP w adaptowanym ośrodku w Rusocinie. Koszt projektu to ponad 1,8 mln zł, w tym prawie 1,6 mln zł wyniosło dofinansowanie unijne.
Zaadaptowane pomieszczenia w budynku dawnego internatu w Rusocinie mają także służyć uchodźcom. Do końca lipca 2023 r. Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA będzie tam pomagać 30 obywatelom Ukrainy, mieszkającym dziś na terenie powiatu gdańskiego. Młodzi Ukraińcy wraz z rodzicami, głównie matkami będą mogli skorzystać z terapii indywidualnej i rodzinnej oraz treningów umiejętności społecznych, dzięki którym zintegrują się ze społecznością lokalną. Do ich dyspozycji są pracownia kulinarna i multimedialna.
Napisz komentarz
Komentarze