Pastor Johann Jacob Haselau przyszedł na świat w Gdańsku w 1736 roku. Przez całe życie kolekcjonował ryciny związane z topografią miasta, w którym się narodził i spędził młodość. Są to przede wszystkim plany, panoramy i weduty. Zebrał pokaźną kolekcję rycin Matthäusa Deischa, stworzonych według rysunków Friedricha Antona Augusta Lohrmanna, który od XVIII wieku stanowi obiekt zainteresowania badaczy i historyków sztuki.
Największymi znawcami tego fragmentu zbiorów Haselaua – pomieszczonych przez niego samego w czterotomowym atlasie topograficznym z lat 1761-1765, obecnie przechowywanym w Archiwum Państwowym w Toruniu – są Teresa Tylicka i prof. Jacek Tylicki. Autorzy opowiedzą o sekretach dawnego Gdańska, które można odkryć dzięki rycinom i akwafortom z atlasu, a także naniesionym na nich własnoręcznym komentarzom Haselaua.
PRZECZYTAJ TEŻ: Biedni rycerze i grasica, czyli smaki dawnego Gdańska
Zarówno dzień, jak i godzina są nieco odmienne od terminów czwartkowych, standardowych w Filii Gdańskiej. Spotkanie poświęcone książce „Dawny Gdańsk w rycinach z kolekcji pastora Johanna Jacoba Haselaua” odbędzie się w środę, 18 stycznia o godzinie 17.00 w Filii Gdańskiej WiMBP (ul. Mariacka 42). Poprowadzi je dr Franciszek Skibiński.
Publikację wydało Muzeum Narodowe w Gdańsku.
Napisz komentarz
Komentarze