Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Bezcenne zabytki wrócą z Niemiec do Gdańska!

Tekstylia liturgiczne z późnego średniowiecza powrócą z Lubeki do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Chodzi o gdańskie paramenty liturgiczne, głównie z XIV i XV, ale też z XVI wieku, o niezwykle wysokiej wartości materialnej i historycznej. List intencyjny w sprawie zwrotu podpisano 8 grudnia w Hanowerze.
gdański skarb paramentowy, szaty liturgiczne

Autor: Facebook | Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka w Gdańsku oraz Unia Kościołów Ewangelickich w Kościele Ewangelickim w Niemczech uzgodniły, że w kolejnych latach prawo własności do tzw. gdańskiego skarbu paramentowego zostanie przeniesione na Bazylikę Mariacką, i paramenty wrócą do miejsca, z którego pochodzą. W czwartek, 8 grudnia w Hanowerze w Urzędzie Kościelnym Kościoła Ewangelickiego w Niemczech strony podpisały list intencyjny. Na jego mocy do Gdańska wróci ok. 100 pamiątek kościelnych, w tym bezcenne szaty liturgiczne, pamiętające czasy średniowiecza.

Bezcenne zabytki wrócą z Niemiec do Gdańska!

Na tzw. gdański skarb paramentowy składają m.in.:

  • tkaniny ołtarzowe
  • oraz szaty liturgiczne, głównie z XIV i XV, ale też z XVI w. – przepiękne eksponaty, wykonane z czystego złota i bizantyjskiego jedwabiu, o niezwykle wysokiej wartości materialnej i historycznej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Sensacyjne odkrycie w kościele świętego Mikołaja w Gdańsku! Perła architektury gotyku pod warstwami farb

Pod koniec drugiej wojny światowej, uciekający członkowie gminy ewangelickiej w Gdańsku, do której należała wówczas bazylika, zabrali ze sobą tekstylia liturgiczne, tym samym, chroniąc je przed zniszczeniem. Większość z nich trafiła do zachodnich Niemiec. Tam najpierw zgromadzono je w Kościele Mariackim w Lubece. Następnie Ewangelicki Kościół Unii na stałe wypożyczył je Muzeum Sankt Annen w Lubece. Niewielka część zbiorów przechowywana jest w Germańskim Muzeum Narodowym w Norymberdze.

– Miasto i archidiecezja gdańska bardzo się cieszą, że po Ołtarzu Trójcy Świętej, który w 2020 r., po ponad siedemdziesięciu latach pobytu w Berlinie, powrócił do Kościoła Mariackiego w Gdańsku, wkrótce do domu wróci także skarb paramentów – powiedział abp Tadeusz Wojda podczas podpisania listu intencyjnego w Urzędzie EKD.

Z uznaniem o porozumieniu wyraziła się także Konsul Generalna Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku.

PRZECZYTAJ TEŻ: Co kryło się pod wizerunkiem św. Ludwika? Kościół św. Mikołaja w Gdańsku odkrywa kolejną tajemnicę

– To wspaniały przykład inicjatyw społeczeństwa obywatelskiego, które rozwijają i pogłębiają przyjaźń polsko-niemiecką – mówiła Cornelia Pieper.

Poszczególne paramenty mają być w przyszłości wystawiane w Lubece i w Norymberdze jako eksponaty wypożyczone przez Bazylikę Mariacką w Gdańsku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama