244 delegatów wzięło udział w XXII zjeździe Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, którego głównym punktem był wybór prezesa zrzeszenia na kadencję 2022-2025. Spotkanie przedstawicieli wszystkich Pomorzan, w tym Kaszubów i Kociewiaków, odbyło się w sobotę, 3 grudnia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Poprzedziła je msza św. w Archikatedrze Oliwskiej.
XXII zjazd Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Jeden kandydat na prezesa
Jak co trzy lata, Pomorzanie spotkali się na zjeździe Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, by wziąć udział w formalnościach sprawozdawczo-wyborczych, ale również w dyskusjach na temat dotychczasowej działalności rady nadzorczej i prezesa, oraz przyszłości zrzeszenia. Prezes Jan Wyrowiński podsumowywał mijającą kadencję słowami o wymagającym okresie. Przypominał, że przypadła na czas pandemii, która stanęła na drodze organizacji wielu wydarzeń, ale również zawirowań polityczno-gospodarczych, odbijających się na finansach zrzeszenia, czy niepewności w zakresie finansowania nauki języka kaszubskiego, które, szczęśliwie dla Kaszubów, ostatecznie zostały rozwiane.
PRZECZYTAJ TEŻ: Jubileusz 65-lecia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Zrzeszonëch naju nicht nie złómie
Po przegłosowaniu absolutorium za kadencję 2019-2022 Jana Wyrowińskiego zgłoszono jako jedynego kandydata na nowego prezesa. Wyboru dokonano przy 221 głosach „za” oraz 12 „przeciw”.
– To wielkie zobowiązanie. Czuję brzemię tej odpowiedzialności. Tak jak czułem przed trzema laty i w połowie lat 90., gdy pełniłem funkcję prezesa zarządu głównego ZKP – mówił Jan Wyrowiński.
Wiem, jak to ważna sprawa, by Kaszubi trwali, by zachowały się ich język oraz kultura. Każdego roku na świecie ginie kilka języków i nie chciałbym, aby taki los dotknął również nas.
Jan Wyrowiński / prezes ZKP
Na progu nowej kadencji prezes życzył sobie, by działalnością zrzeszenia interesowało się coraz więcej ludzi młodych. Wśród wyzwań szczególnie podkreślił plany opracowania strategii działania na rzecz Kaszub w formie dokumentu, który podlegałby regularnym ocenom i aktualizacjom. Mówił również o potrzebie promowania nowoczesnych form obecności kaszubskiej kultury oraz stawienia czoła obecnym i przyszłym wyzwaniom, jak ochrona krajobrazu kulturowego oraz materialnego, również w kontekście inwestycji w infrastrukturę drogową, w tym budowę Trasy Kaszubskiej.
– Z jednej strony, musimy być wierni naszej tradycji, a z drugiej, nowocześni, jeśli chodzi o sposób przekazywania tego, co jest dla nas najważniejsze, a także działania. Kaszubi nie mogą być społecznością zamkniętą i muszą rozumieć nowoczesny świat – mówił prezes Wyrowiński.
Napisz komentarz
Komentarze