Dyktando Kaszubskie. Wybiorą Arcymistrza Kaszubskiej Pisowni
Dyktando Kaszubskie jest formą sprawdzenia swoich umiejętności pisania w języku kaszubskim, z drugiej zaś strony to sposób na popularyzację tego języka, który jest jedynym w Polsce językiem regionalnym. Konkurs ten co roku cieszy się ogromną popularnością, przyciągając nawet do kilkuset uczestników. Biorą w nim udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Oddzielne kategorie przewidziano także dla dorosłych, profesjonalistów i nauczycieli języka kaszubskiego. W tym roku to właśnie w Miastku wybrany zostanie Arcymistrz Kaszubskiej Pisowni. Ta prestiżowa kategoria odbywa się co 5 lat, a startują w niej mistrzowie z poprzednich edycji.
- „Dyktando Kaszubskie” na stałe wpisało się w kalendarz ważnych spotkań osób uczących się języka kaszubskiego. To wspaniała inicjatywa dająca możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w pisaniu po kaszubsku – nie mają złudzeń organizatorzy.
Dodajmy, że Dyktando Kaszubskie jako konkurs jest imprezą wędrującą. Pierwsze odbyło się w stolicy Pomorza – na Uniwersytecie Gdańskim. Pisały je wówczas 42, a sam pomysł zrodził się wśród słuchaczy studiów podyplomowych dla nauczycieli języka kaszubskiego. Kolejne edycje „Dyktanda Kaszubskiego” odbyły się kolejno: w Wejherowie, Kartuzach, Pucku, Żukowie, Sopocie, Kościerzynie, Sierakowicach, Bytowie, ponownie w Gdańsku, w Strzepczu, Szymbarku, Luzinie, Gdyni, Kosakowie, Bojanie, Kolbudach, Słupsku, Redzie i Szczecinie (po raz pierwszy poza granicami województwa pomorskiego).
- Przed nami już XXI edycja Kaszubskiego Dyktanda. Cieszę się, że to propagowanie formy pisanej języka kaszubskiego i podnoszenie rangi literackiej kaszubszczyzny tak dobrze się rozwija – mówi Wanda Kiedrowska, pomysłodawczyni i koordynatorka Dyktanda Kaszubskiego. - Na pierwszym dyktandzie było 42 uczestników, w najbliższą sobotę będzie ich blisko 170. Widać, że idziemy w dobrą stronę. Dzieci i nauczyciele języka kaszubskiego chcą się sprawdzić. To dla mnie wielka radość. Bo praca dla kaszubszczyzny jest służbą, która trzyma mnie przy życiu.
Teksty tegorocznego dyktanda dla kategorii I, II oraz III będą dotyczyć popularnej postaci we współczesnej literaturze kaszubskiej - „Bycia” z Bytowa. Uczestnicy pozostałych kategorii zmierzą się z tekstami Piotra Dziekanowskiego.
Zaznaczmy, że konkurs to nie tylko samo pisanie dyktanda, ale także szereg atrakcji przygotowanych specjalnie na tę okazję przez organizatorów (patrz załącznik Program imprezy). Czynny udział w przedsięwzięciu bierze udział Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Gmina Miastko, Towarzystwo Historyczne Regionu Miasteckiego, Miasteckie Stowarzyszenie Motocyklowe GRYF, oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Drużyna Grodu Rummela” .
Patronat honorowy nam imprezą objęli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, Jan Wyrowiński, prezes ZKP oraz burmistrz Miastka Witold Zajst.
Napisz komentarz
Komentarze