Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Małgorzata Błaszak Nauczycielem Pomorza 2022. Praca jest moją pasją, kocham ją – mówi z dumą

Małgorzata Błaszak, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, oligofrenopedagog ze Szkoły Podstawowej w Sztutowie została Nauczycielem Pomorza 2022 roku. – Staram się zawsze być dobrym nauczycielem. Kocham swoją pracę i chciałam powiedzieć, że pracuję we wspaniałej szkole – powiedziała laureatka odbierając nagrodę.
Małgorzata Błaszak Nauczycielem Pomorza 2022. Praca jest moją pasją, kocham ją – mówi z dumą
Małgorzata Błaszak, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, oligofrenopedagog ze Szkoły Podstawowej w Sztutowie została Nauczycielem Pomorza 2022 roku. Na zdjęciu z Józefem Sarnowskim, członkiem zarządu województwa pomorskiego

Autor: Fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze

To już siódma edycja konkursu. Jego przeprowadzeniem od 2016 roku zajmuje się w imieniu marszałka województwa pomorskiego Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku, doceniani są wybitni nauczyciele z pomorskich przedszkoli, szkół i innych placówek oświatowych. Tegoroczna uroczystość odbyła się 25.10.2022 w auli dawnego Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku „Niebo polskie" i była połączona z posiedzeniem Pomorskiej Rady Oświatowej.

Drodzy Państwo, październik rzeczywiście jest takim miesiącem, w którym grupy społeczne, zawodowe są honorowane. W przypadku nauczycieli jest to oczywiste, choćby z tego względu, że obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Życie i dyskusja o szkole, a życie szkoły w przestrzeni publicznej nie może się jednak toczyć tylko wtedy, gdy rozpoczynamy rok szkolny albo go kończymy, czy wtedy, gdy przysłowiowy kwiatek jest wręczany nauczycielowi w połowie października – powiedział przed wręczeniem nagród Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nauczyciele mają mieć więcej – pieniędzy i godzin pracy

Dlatego też swego czasu postanowiliśmy, że w ramach samorządu wojewódzkiego zorganizujemy pracę zespołu ludzi, którzy są zainteresowani podnoszeniem jakości edukacji w województwie pomorskim. Powołaliśmy m.in. Pomorską Radę Oświatową. Każdy z Państwa może sobie jednak zadać pytanie, co wspólnego ma samorząd województwa z oświatą? Rzeczywiście mamy niewielki kawałeczek tortu z tego obszaru edukacji, bo w momencie utworzenie samorządów wojewódzkich i powiatowych przejęliśmy szkoły policealne i to tylko medyczne. Utrzymujemy te szkoły, bo bardzo zależy nam, aby zawody medyczne i paramedyczne były realizowane, nawet jeśli nie możemy już kształcić pielęgniarek. Jesteśmy absolutnie przekonani, że bez dobrej edukacji, bez zwrócenia uwagi na etos pracy nauczyciela, na cały system edukacji w Polsce, trudno jest mówić o rozwoju lokalnym. Trudno sobie wyobrazić dynamiczny rozwój regionu, jeżeli nie będziemy zwracać uwagi na poziom nauczania od pierwszego stopnia takiej nauki, powiedziałbym od przedszkola, a potem przez kolejne etapy nauki już obowiązkowej. Bardzo nam na tym zależało dodał.

Tu marszałek zaznaczył, że korzystając ze środków europejskich, samorządowi udało się znaleźć przy współpracy z gminami, a także organizacjami pozarządowymi ponad 7200 miejsc w przedszkolach i 3500 tys. miejsc w żłobkach.

Myślę, że warto zastanowić się nad etosem nauczyciela, nad społecznym odbiorem jego zawodu, nad tym w jaki sposób jest postrzegany przez lokalne środowiska. Ja zawsze będę i naciskać, i zachęcać publicznie, by to zainteresowanie edukacją było stałe. Życzę państwu satysfakcji i gratuluję tych znakomitych osiągnięć.

Mieczysław Struk / marszałek województwa pomorskiego

Wspólne zdjęcie laureatów konkursu Nauczyciel Pomorza 2022

To naprawdę duży skok – podkreślił Mieczysław Struk. Oczywiście, zależy nam, aby w takich formach nauczania dzieci mogły się uspołeczniać, a z drugiej strony zależało nam na tym, aby kobiety mogły wrócić szybko na rynek pracy, żeby macierzyństwo, wychowanie dzieci nie były takim okresem w ich  życiu, który powstrzymywałby je od realizowania ambicji zawodowych. Dlatego ta polityka prowadzona jest na takim poziomie. Ja zdaję sobie z tego sprawę, że to wszystko nie jest takie różowe i kolorowe. Bo wspomniałem o tej tezie, która dotyczy etosu pracy nauczyciela. W jaki sposób może podnosić jego wartość w oczach społecznych, nie tylko w oczach władz. Dyskurs powinien toczyć się przez cały rok szkolny, z nauczycielami, dyrektorami szkół. Jeśli mówimy o etosie nauczycieli, to chodzi przede wszystkim o szacunek dla tego zawodu. Ja jestem co do tego przekonany, że przez ostatnie lata nastąpiła znacząca deprecjacja tego zawodu. To wynika, oczywiście, z różnych powodów, ale także ze względu na politykę prowadzoną na szczeblach krajowych. Istotne jest, w jaki sposób nauczycielom podsuwa się treści programowe i jakie otrzymują w istocie wynagrodzenie za bardzo ciężki kawałek chleba – zaznaczył  marszałek.   Myślę, że warto zastanowić się nad etosem nauczyciela, nad społecznym odbiorem jego zawodu, nad tym, w jaki sposób jest postrzegany przez lokalne środowiska. Ja zawsze będę i naciskać, i zachęcać publicznie, by to zainteresowanie edukacją było stałe. Życzę państwu satysfakcji i gratuluję tych znakomitych osiągnięć. Chcę zapewnić, że samorząd regionalny, mimo że nie jest organem prowadzącym szkoły podstawowe, czy zawodowe, na każdym etapie rozwoju, wspólnoty regionalnej, szanuje i szanować nauczycieli będzie – dodał Mieczysław Struk.

Nauczyciel Pomorza 2022. Lista laureatów

W tym roku do nagrody Nauczyciela Roku 2022 zgłoszono 15 nauczycieli, z których powołana przez marszałka komisja konkursowa wytypowała finałową 10. Ostatecznie wyłonionych z niej zostało pięcioro laureatów. Główny tytuł Nauczyciela Pomorza 2022 roku przypadł Małgorzacie Błaszak, nauczycielce edukacji wczesnoszkolnej z 39-letnim stażem, oligofrenopedagog ze Szkoły Podstawowej im. Pamięci Ofiar Stutthofu w Sztutowie.

Małgorzata Błaszak to autorka innowacji pedagogicznej „Empatia”, realizowanej w latach 2020-2022. Celem projektu było ułatwienie uczniom funkcjonowania podczas  edukacji zdalnej. W ramach projektu  odbyły się spotkania z psychologiem i pedagogiem szkolnym oraz zajęcia integracyjne, podczas których dzieci uczyły się radzenia sobie z emocjami i właściwych sposobów ich wyrażania.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nauczyciele piszą list do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie ukraińskich uczniów

Pani Małgorzata jest wielkim orędownikiem metody kolorowej ortografii, czyli nauki ortografii przez kolory. Chętnie wykorzystuje ją podczas lekcji w pracy z uczniami. Przygotowała cykl warsztatów na temat tej metody dla innych nauczycieli, psychologa, pedagoga, a także rodziców, by zapewnić swym podopiecznym wsparcie w nauce ortografii także w domu. W swojej pracy zawodowej promuje także działania ekologiczne, ściśle współpracując z Parkiem Krajobrazowym Mierzeja Wiślana. Często podejmuje też działania na rzecz społeczności lokalnej. Wraz z uczniami nagrała film promujący Gminę Sztutowo („Gmina Sztutowo zaprasza”), umieszczono go na stronie szkoły i urzędu. Jej podopieczni przygotowali w nim ciekawostki na temat historii i przyrody okolic Sztutowa.

Staram się zawsze być dobrym nauczycielem. Kocham swoją pracę i chciałam powiedzieć, że pracuję we wspaniałej szkole. Dziękuję bardzo dyrekcji, że mam w niej dużo wolności i mogę rozwijać swoje pasje. Dziękuję także panu wójtowi, który bardzo dba o naszą szkołę. Dziękuję moim koleżankom, zwłaszcza jednej – Edycie. Pracujemy w zespole, a zespół jest bardzo ważny. Wszystkim nagrodzonym dziękuję, ale w tym roku statuetka należy do mnie.

Małgorzata Błaszak / Nauczyciel Pomorza 2022

Chciałabym przede wszystkim podziękować komisji konkursowej za docenienie mojej pracy. Jestem bardzo wzruszona, dziękuję – powiedziała Małgorzata Błaszak odbierając nagrodę z rąk marszałka Mieczysława Struka i Józefa Sarnowskiego, członka zarządu województwa pomorskiego. Staram się zawsze być dobrym nauczycielem. Kocham swoją pracę i chciałam powiedzieć, że pracuję we wspaniałej szkole. Dziękuję bardzo dyrekcji, że mam w niej dużo wolności i mogę rozwijać swoje pasje. Dziękuję także panu wójtowi, który bardzo dba o naszą szkołę. Dziękuję moim koleżankom, zwłaszcza jednej – Edycie. Pracujemy w zespole, a zespół jest bardzo ważny. Wszystkim nagrodzonym dziękuję, ale w tym roku statuetka należy do mnie – zaznaczyła z uśmiechem, co sala przyjęła gromkimi brawami. Bardzo dziękuję pani dyrektor. Kiedy zgłaszała mnie do konkursu i pisała o mnie, mówiłam jej, a po co to? Przecież to wymaga tyle czasu. Ale ona jest taka zawzięta, zawsze mobilizuje nas do pracy, tak więc za wszystko bardzo dziękuję. I sobie też dziękuję za te wszystkie lata pracy.

Wyróżnienia otrzymało pięciu nauczycieli:

  • Michał Łukasz Budzich – nauczyciel WF, etyki, muzyki,  edukacji dla bezpieczeństwa, pedagog szkolny, oligofrenopedagog uczący w Zespole Szkół w Gogolewie,
  • Milena Ginko – nauczycielka plastyki, przedmiotów zawodowych takich jak: podstawy technologii i konstrukcje mechaniczne, rysunek techniczny, podstawy budowy i obsługi maszyn i urządzeń, ucząca w   Zespole Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku,
  • Dorota Anna Kłos – nauczycielka języka polskiego, etyki, religii, filozofii z II Liceum Ogólnokształcące w Słupsku,
  • Karolina Maria Kolińska – nauczycielka przedmiotów zawodowych, ekonomicznych z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie,
  • Katarzyna Malinowska-Rezk – nauczycielka WF ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Wejherowie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Od lat nie zarabiali tak mało. Nauczyciele odchodzą z zawodu

Tradycją konkursu jest nagroda specjalna przyznawana nauczycielowi uczącemu zawodu.

My w komisji konkursowej, już od siedmiu lat, jak policzyłem, zastanawialiśmy się jak nagradzać nauczycieli zawodowców, tych którzy pracują z uczniami w szkołach branżowych, jak ich wspierać w odbudowywaniu zawodów na Pomorzu, bo edukacja branżowa nabrała dynamiki w naszym województwie – powiedział Jarosław Filipczak, prezes zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza. Co roku taką nagrodę przyznajemy wraz z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną [na uroczystości reprezentowała ją Dominika Bielecka-Kokot, kierownik zespołu ds. szkolnictwa zawodowego w PSSE – dop. red.].

W tym roku nagrodę tę otrzymała wyróżniona również przez marszałka Milena Ginko – nauczycielka plastyki, przedmiotów zawodowych takich w   Zespole Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku.

Gratulacje odebrali również pozostali nauczyciele nominowani do finałowej dziesiątki:

  • Daria Krystyna Dunajska - nauczyciel wspomagający ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Gdańsku,
  • Aneta Agnieszka Kołodziej – nauczycielka edukacji przedszkolnej, logopeda z Przedszkola Miejskiego nr 12 w Słupsku,
  • Magdalena Dorota Kurylak – nauczycielka języka angielskiego ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Gdańsku,
  • Barbara Nowak-Rąpca - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej w Darżlubiu.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wszyscy powinni zarabiać tyle, aby godnie żyć, nauczyciele też, choć do szkoły nie przychodzą ludzie, którzy chcą się dorobić

Tak dużo powiedziałem dzisiaj, ale naprawdę odczuwamy ogromny głód kontaktu z nauczycielami, więc nic dziwnego, że pozwoliłem sobie dzisiaj na kilka refleksji – powiedział Mieczysław Struk, podsumowując uroczystość. - Wszystkim serdecznie gratuluję. Chciałbym, aby wasze ścieżki zawodowe, wasze postawy, wasze osobowości były autentycznymi, znakomitymi przykładami dla młodych ludzi, którzy uwierzyli w to, że można być dobrym nauczycielem w polskiej szkole i że można poszukiwać pasji nauczycielskiej, z czym mamy dzisiaj największy problem. Trzeba zrobić wszystko, aby odbudować i prestiż zawodu nauczyciela i prestiż polskiej szkoły. Życzę wam wszystkiego najlepszego!

Główni laureaci siedmiu edycji Konkursu Nauczyciel Pomorza

  • Rok 2016 Piotr Sikorski nauczyciel geografii w Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 im. Orła Białego w Słupsku,
  • Rok 2017 – Maria Gajewska nauczycielka języka polskiego ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Czersku,
  • Rok 2018 Małgorzata Klasa nauczycielka rachunkowości finansowej, pracująca w  Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach,
  • Rok 2019 Robert Maciej Cyrta – nauczyciel historii, religii, wiedzy o teatrze XX LO w Gdańsku,
  • Rok 2020 Maria Dorota Seibert – nauczycielka muzyki z I  Liceum Ogólnokształcące w Malborku,
  • Rok 2021 – Zdzisława Głowienka – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej nr 14 im. ks. Grzegorza Piramowicza w Gdańsku,
  • Rok 2022  Małgorzata Błaszak – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, oligofrenopedagog ze Szkoły Podstawowej w Sztutowie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama