Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nagrodzą najlepszego nauczyciela języka kaszubskiego

Kto dostanie nagrodę „Bëlny szkólny” dla najlepszego nauczyciela języka kaszubskiego – dowiemy się w piątek, 9 września podczas uroczystej gali w dawnym Gimnazjum Polskim.

Autor: Małgorzata Gradkowska | Zawsze Pomorze

Naukę języka kaszubskiego w szkołach rozpoczęto dokładnie 31 lat temu - w Kaszubskim Liceum Ogólnokształcącym w Brusach oraz w Szkole Podstawowej w Głodnicy. Okazało się to możliwe dzięki Ustawie o systemie oświaty z 1991 r., której art. 13. brzmiał: „szkoła i placówka publiczna umożliwia uczniom podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej, językowej i religijnej, a w szczególności naukę języka oraz własnej historii i kultury".

Gdy inicjowano nauczanie języka kaszubskiego w szkołach, nie było programów nauczania ani podręcznikówpisała w czasopiśmie „Edukacja PomorskaRenata Mistrz. - Musieli tworzyć je nauczyciele, którzy dopiero zbierali doświadczenie. Ministerstwo Edukacji Narodowej dopuściło do użytku szkolnego pierwsze programy nauczania języka kaszubskiego i historii regionalnej w 1996 r. (…) W przeszłości kształcenie kadry nauczycielskiej na potrzeby edukacji regionalne również realizowano z wielkim trudem. Począwszy od roku akademickiego 1982/83 działało Studium Podyplomowe Wiedzy o Pomorzu Uniwersytetu Gdańskiego, prowadzono też kursy języka kaszubskiego dla nauczycieli, organizowane przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Studium Edukacji Regionalnej Alternatywnej UG (Instytut Pedagogiki).”

PRZECZYTAJ TAKŻE: Walczą o pełną dotację na naukę kaszubskiego

Te stałe lekcje – mimo braku kadry z odpowiednim wykształceniem, programów, podręczników i innych pomocy dydaktycznych – nie trafiły na ugór, wśród nauczycieli było bowiem sporo Kaszubów, którzy działali w Zrzeszeniu, znali historię Kaszubów, a używając domowej mowy, czytali i w jakimś stopniu pisali w języku literackim - tak dr Justyna Pomierska opisywała początki nauczania języka kaszubskiego w szkole.

Dopiero w roku akademickim 2001/2002 ruszyło pierwsze Studium Kwalifikacyjne Przedmiotowo-Metodyczne Nauczania Języka Kaszubskiego na UG, nadające uprawnienia do nauczania języka kaszubskiego. Pierwszy rok ukończyło 41 osób.

Teraz takie uprawnienia daje m.in. ukończenie odpowiednich studiów na UG (etnofilologia kaszubska i studia podyplomowe) lub Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Konkurs „Bëlny Szkólny"

Konkurs na najlepszego, wyróżniającego się swoją pracą dydaktyczną i społeczną nauczyciela języka kaszubskiego Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego ogłosił po raz pierwszy w 2020 roku. Przyznając nagrodę „Bëlny Szkólny" kapituła honoruje wybitnego nauczyciela, który w sposób szczególny przyczynia się do umocnienia więzi uczniów z małą ojczyzną oraz do zachowania, rozwoju języka i kultury kaszubskiej.

Laureatką pierwszej edycji nagrody była Felicja Baska-Borzyszkowska, a wyróżnienia trafiły do Elżbiety Bugajnej i Elżbiety Pryczkowskiej. W roku 2021 – z powodu ograniczeń pandemicznych – konkurs się nie odbył, ale teraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie wraca do tego projektu.

- Pragniemy, aby ta uroczystość była odtąd najważniejszym punktem obchodzonego corocznie Dnia Edukacji Kaszubskiej, który stanowiłby również okazję do podziękowania i podkreślenia roli Szkólnëch kaszëbsczégò jãzëka w perspektywie zachowania i rozwoju języka kaszubskiego – wyjaśnia Jan Wyrowiński, prezes ZK-P.

Gala wręczenia nagrody „Bëlny Szkólny" rozpocznie się w piątek 9 września 2022 r. o godz. 18 w Sali „Niebo Polskie" dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku (ul. Augustyńskiego 1)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama