- Muzyka jest odwiecznym językiem piękna, który mówi nieustannie – zauważa Mateusz Kotwica, pomysłodawca i główny organizator festiwalu z ramienia stowarzyszenia. - Woła nawet podczas ciszy. Czasem nie potrzebuje słów, a innym razem jest dla nich podparciem. Zawsze niesie ze sobą ogromny ładunek emocji. W tym roku właśnie językiem muzyki przemówi Sambor Festival Tczew. Choć to jego pierwsze słowa, ma wiele dobrego do powiedzenia – dodaje.
Ubiegłoroczna edycja pokazała, że tczewianie byli spragnieni takiej oferty kulturalnej. Wszystkich miłośników dobrej, wartościowej muzyki połączyło wspaniałe miejsce, cudowna akustyka wnętrza kościoła parafialnego, niezwykli wykonawcy i muzyka, jakiej można słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać, a i tak będzie się miała ochotę na więcej... - Gościliśmy w naszym mieście wspaniałych artystów, którzy w kolejne niedziele września koncertowali w tczewskiej Farze w ramach Sambor Festival Tczew: Marcin Kowalkowski (trąbka), Filip Grzelachowski (fortepian), Zespół Wokalny ART'N’VOICES, Joanna Dubiela (sopran), SPERO, Elbląska Orkiestra Kameralna, Karolina Nowotczyńska (skrzypce) oraz Marcin Zdunik (wiolonczela) – wspomina Mateusz Kotwica. - Każdy koncert był inny i pozostawił po sobie mnóstwo wspaniałych doznań.
Tak duże zainteresowanie koncertami pokazało, że na pewno warto kontynuować to niecodzienne w Tczewie kulturalne wydarzenie. A na co mogą liczyć miłośnicy wartościowej muzyki w tegorocznej edycji Sambor Festival Tczew? Podczas koncertu inauguracyjnego – 4 września – usłyszymy Michała Mossakowskiego. W kolejne niedziele wystąpią: Opus Baroque Ensemble, Kameralny Chór Sofia oraz na finał – Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Przybliżmy tegorocznych muzyków:
Michał Mossakowski, to pianista, organista, doktor sztuk muzycznych urodzony w rodzinie o muzycznych tradycjach, należy do grona najciekawszych polskich pianistów młodego pokolenia. W roku 2016 ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pracując pod kierunkiem Włodzimierza Wiesztordta. Obecnie jest pedagogiem w macierzystej uczelni. W latach 2018-2021 studiował w Narodowym Konserwatorium w Paryżu, gdzie rozwijał swoje umiejętności pod okiem wybitnych postaci świata muzycznego. Prowadzi ożywioną działalność koncertową w zakresie gry solowej jak i kameralnej. Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych.
Opus Baroque Ensemble, to z kolei zespół specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnych epok. Członkowie zespołu – wokaliści i instrumentaliści, po studiach muzycznych w Akademii Muzycznej w Poznaniu, doskonalili swe umiejętności podczas studiów, kursów i warsztatów w zakresie historycznych praktyk wykonawczych. Obecnie muzycy zawodowo związani są także z innymi formacjami, takimi jak: Wrocławska Orkiestra Barokowa, Zespół Muzyki Dawnej Diletto, |OH| Orkiestra Historyczna i inne. Trzon zespołu tworzą: Marzena Michłowska – sopran, Sławomir Bronk – kontratenor, Dagmara Tyrcha – pozytyw organowy/klawesyn, Maciej Kończak – lutnia oraz Bartosz Kokosza wiolonczela barokowa. pianistycznych.
Kameralny Chór Sofia jest unikatową kreatywną formacją zrzeszającą artystów pragnących wspólnie osiągać najwyższą jakość śpiewu chóralnego. Zespół został założony w październiku 2007 roku przez Ivana Bogdanova jako grupa specjalizująca się w tzw. historycznie poinformowanym wykonawstwie muzyki dawnej. W 2010 roku prowadzenie chóru przejął Aleksiej Szamrycki, wówczas student piątego roku Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego. Od 2012 roku chór SOFIA regularnie występuje w ramach licznych festiwali krajowych i zagranicznych. Aktywnie uczestniczy też w międzynarodowych konkursach, stale powiększając pulę znaczących nagród i wyróżnień.
Finałowy wykonawca - Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - założony został w 2001 r. z inicjatywy studentów i władz Uczelni. Członkami Chóru są pracownicy akademiccy, studenci i absolwenci Uczelni. Chór wykonuje utwory różnych epok: od średniowiecza po współczesność, zarówno utwory a cappella jak i duże formy oratoryjne. Zespół współpracował z wieloma orkiestrami, zespołami, solistami oraz innymi chórami. W styczniu 2019 roku oraz sierpniu 2022 roku Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zaśpiewał koncert ze słynnym włoskim tenorem – Andreą Bocellim.
Warto jeszcze przypomnieć akcję zainicjowaną podczas I Sambor Festivalu Tczew. AKCJA-RENOWACJA to zbiórka funduszy organizowana przez Stowarzyszenie Na Krańcu Świata, która w całości przeznaczona jest na renowację organów kościoła farnego w Tczewie. Jest to ogromne i bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Jednak, kiedy uda się je zrealizować, do dyspozycji będzie nowe narzędzie, które nie tylko wzbogaci ofertę Sambor Festival Tczew, ale także odsłoni nowe ścieżki kulturalno-edukacyjne.
Całkowity koszt renowacji farnych organów w 2021 r. oszacowano na 1,5 mln zł. Każdy, kto zechciałby wesprzeć tę inicjatywę, może to zrobić wpłacając datek na konto stowarzyszenia.
Dane do przelewu darowizny:
- Stowarzyszenie Na Krańcu Świata
- ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 13
- 83-110 Tczew
- nr rachunku: 06 1600 1462 1862 0463 2000 0004
- z dopiskiem: darowizna na AKCJĘ - RENOWACJĘ
Napisz komentarz
Komentarze