Udekorowane łodzie z Pucka, Kuźnicy, Władysławowa, Jastarni, Chałup, Juraty i Helu, zapełnione rybakami, mieszkańcami oraz turystami spotkały się na wodach Zatoki Puckiej przed południem. Na wodzie oprawione zostało nabożeństwo, po którym jednostki wpłynęły do puckiego portu, gdzie były wesoło witane. O godz. 12.30 na ołtarzu polowym przy puckiej farze odprawiona została uroczysta msza św.
Uroczystość uświetnił występ Chóru Męskiego „Harmonia” z Wejherowa z gościnnym występem tenora dr Sylwestra Targosz-Szalonki oraz koncert „Ku wolności” w wykonaniu Grupy WYRWANI Z NIEWOLI w składzie Jacek Zajkowski (artysta hiphopowy, raper) i Piotr Zalewski (psycholog, autor książki pt: „Wyrwani z niewoli”). Od kilku lat zajmują się działalnością profilaktyczną wśród dzieci i młodzieży, chcąc ukazać im świat, w którym można żyć bez narkotyków, alkoholu, przemocy, pornografii, etc. W trakcie koncertu mówili młodym ludziom o trwałych wartościach wynikających z dekalogu, dzieląc się z nimi świadectwem nawrócenia.
Przypomnijmy, że tradycja pielgrzymek wodnych sięga 1217 roku, kiedy Puck otrzymał przywilej urządzania jarmarków w dzień patronów parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła (puckiej fary). Mieszkańcy Półwyspu Helskiego nie mieli możliwości dotarcia na jarmark drogą lądową, ruszali więc łodziami.
W 1922 roku oddano do użytku linię kolejową z Pucka do Helu, zwyczaj morskiego pielgrzymowania zaczął wówczas zanikać. Do reaktywowania tej tradycji morskich pielgrzymek doszło w 1981 r., dzięki inicjatywie znakomitego żeglarza, szkutnika, inicjatora regat starych rybackich łodzi żaglowych Kaszëbsczi Bôtë pód Żeglami - Aleksandra Celarka.
Napisz komentarz
Komentarze