Przypomnijmy, do konkursu Tczewski Pro Obywatel 2021 można było zgłaszać osoby zaangażowane w pomoc sąsiedzką, wsparcie społeczności lokalnych, działalność kulturalną i inne aktywności przynoszące mieszkańcom i miastu wyraźne korzyści oraz stanowiące wzór postawy obywatelskiej dla innych osób. Konkurs jest pomysłem na uhonorowanie osób dzielących się swoim czasem działając bezinteresownie na rzecz innych ludzi.
- Kandydatów do tytułu „Tczewski Pro Obywatel 2021” organizowanego przez stowarzyszenie Pomorski Ruch Obywatelski mogły zgłaszać: organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, grupy nieformalne, firmy, związki wyznaniowe oraz osoby fizyczne (pod warunkiem wskazania organizacji/instytucji mogącej udzielić referencji) – wyjaśnia Tomasz Kajzer, przedstawiciel Stowarzyszenia Pomorski Ruch Obywatelski. - Spośród zgłoszeń, jakie wpłynęły, tytuł przyznano Mateuszowi Kotwicy, wszechstronnie utalentowanemu muzykowi - wokaliście, saksofoniście, organiście oraz dyrygentowi, a także społecznikowi.
Przybliżmy sylwetkę laureata tegorocznej nagrody. Większość tczewian pana Mateusza zna, jako organistę w najstarszej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, a także, jako pomysłodawcę i głównego organizatora Sambor Festival Tczew. To jednak tylko drobny wycinek, tego co robi na co dzień Mateusz Kotwica. Zatem, po kolei.
Mateusz Kotwica co prawda urodził się w Nowym Dworze Gdańskim. Jednak już okres nauki przypada na związki z Tczewem. Uczył się w Zespole Szkół Katolickich w Tczewie. Naukę muzyczną rozpoczął w 1999 r. w szkole muzycznej I stopnia im. Janiny Garści – również - w Tczewie. Gry na fortepianie uczył się pod okiem Aleksandry Płaszczewskiej. Reprezentował szkołę w konkursach muzyki słowiańskiej, gdzie w 2002 r. zdobył wyróżnienie.
- W 2005 r. rozpoczął naukę w szkole muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku Wrzeszczu – czyta w uzasadnieniu wyboru laureata nagrody Tomasz Kajzer. - Tam nauczycielem instrumentu głównego, którym był saksofon, był tczewianin Adam Wendt.
Mateusz Kotwica brał udział również w licznych konkursach, przeglądach oraz warsztatach wokalnych. W 2010 r. zajął I miejsce w IX Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej ,,Śpiewaj razem z nami” w Czersku, natomiast 2 lata później wygrał konkurs kompozytorski.
W 2012 r. rozpoczął studia dzienne na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki na wydziale Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu na specjalności Muzyka Kościelna. Gry na organach uczył się u Andrzeja Szadejki, dyrygentury natomiast u Sławomira Bronka. Śpiewał oraz grał z różnymi zespołami kameralnymi oraz orkiestrami i chórami. Wśród nich wymienić należy Goldberg Vocal Ensemble.
- Pełnił funkcję organisty w Archikatedrze we Fromborku, gdzie był także organizatorem życia muzycznego – wymienia kolejne osiągnięcia Tomasz Kajzer. - Od 1 listopada 2020 roku pełni funkcję organisty w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie. Wokalnie oraz instrumentalnie działa także prężnie w muzyce rozrywkowej w różnych projektach muzycznych.
Za wspólne działania z proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego doceniany był w organizowanych przez lokalną prasę plebiscytach czytelniczych.
- Mateusz Kotwica łącząc funkcję organisty w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie z funkcją prezesa Stowarzyszenia Na Krańcu Świata jest i współorganizatorem razem ze wspomnianą parafią i jednocześnie koordynatorem wspaniałej imprezy o nazwie - Sambor Festival Tczew, który odbył się we wrześniu 2021 roku, w jednym z najstarszych kościołów Pomorza, kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie – podkreślił Tomasz Kajzer.
W grudniu 2021 roku Stowarzyszenie Na Krańcu Świata – jako główny organizator festiwalu, otrzymało Nagrodę Specjalną Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Bursztynowy Mieczyk”.
W mało optymistycznym czasie pandemicznym Mateusz Kotwica wraz ze Stowarzyszeniem Na Krańcu Świata zorganizował zbiórkę pieniędzy pod hasłem Akcja - Renowacja, która w całości przeznaczona jest na renowację organów kościoła farnego w Tczewie. Jest to ogromne i bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Jednak, kiedy uda się je zrealizować – jak informują organizatorzy zbiórki - do dyspozycji będzie nowe narzędzie, które nie tylko wzbogaci ofertę Sambor Festival Tczew, ale także odsłoni nowe ścieżki kulturalno-edukacyjne.
Przypomnijmy, choć sam instrument w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie nie jest najstarszym w grodzie Sambora, to wiąże się z nim interesująca historia. Szafa organowa oraz prospekt mają już 150 lat i są autorstwem znanego organmistrza Augusta Terletzkiego z Elbląga.
Zorganizowana przez Mateusza Kotwicę zbiórka trwa i w każdej chwili można ją wesprzeć.
Nie sposób wymienić składu wszystkich zespołów czy tzw. ekip roboczych, czy też wolontariuszy pracujących razem z panem Mateuszem przy Festiwalu, zbiórce czy pracach stowarzyszenia.
Przypomnijmy, laureatką tytułu Tczewski Pro Obywatel 2020 została radna miejska, działaczka społeczna Gertruda Pierzynowska.
Napisz komentarz
Komentarze