Rada Programowa Kociewskiego Kantoru Edytorskiego, w składzie: przewodniczący – Kazmierz Ickiewicz, Jerzy Cisewski, Czesław Glinkowski, Józef Golicki, Jan Kulas oraz prof. Maria Pająkowska-Kensik i Józef Ziółkowski już od wielu lat przyznaje redakcyjne wyróżnienia Pierścień Mechtyldy. W ubiegłym roku, ze względu na panującą pandemię nie wręczono tych wyróżnień, ale to nie znaczy, że zrezygnowano z uhonorowania najlepszych w 2020 roku. Okazją do docenienia stała się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Tczewie.
Laureatami tegorocznego wyróżnienia Pierścień Mechtyldy zostali:
-
Monika Jabłońska – współzałożycielka Skarbnicy – Tczewskiej Biblioteki Wirtualnej, autorka publikacji: „Tczew, w drukach ukryta – Historia – odkryta : od drzeworytu po fotografię…”, autorka wielu artykułów opublikowanych na łamach „Kociewskiego Magazynu Regionalnego” (w tym dodatku: „Bibliografia zawartości Kociewskiego Magazynu Regionalnego za lata 2013-2017)
-
Tomasz Jagielski – historyk, regionalista, nauczyciel, prezes Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie, autor publikacji poświęconych dziejom Kociewia oraz historii pobliskich miejscowości, autor artykułów publikowanych m.in. na łamach „Pomeranii”, „Tek Kociewskich”, „Kociewskiego Magazynu Regionalnego”
-
Zbigniew Lorkowski – pracownik samorządowy, zastępca burmistrza miasta i gminy Nowe, organizator eventów, przedstawień historycznych oraz wydarzeń o charakterze regionalnym, działacz lokalny promujący Kociewie, a w szczególności powiat świecki poprzez publikacje, prelekcje, udział w programach telewizyjnych oraz współpracę z organizacjami pozarządowymi
-
Małgorzata Mykowska – redaktor naczelna Panoramy Miasta - Biuletynu Informacyjnego Samorządu Miasta Tczewa, autorka artykułów publikowanych na łamach Pomeranii oraz Kociewskiego Magazynu Regionalnego, rzecznik prasowa samorządu miejskiego oraz prezydenta miasta Tczewa
-
Lech J. Zdrojewski – plastyk, fotograf, antropolog kultury, wydawca katalogów, albumów oraz książek, autor wystaw regionalnych i fotograficznych, badacz i popularyzator historii i dziedzictwa kulturowego Kociewia oraz Pomorza, prezes Fundacji OKO-LICE KULTURY, lider VI Kongresu Kociewskiego.
Rada Programowa KKE doceniła ich za wkład w promowanie miasta i regionu.
Małgorzata Mykowska chociaż nie jest rodowitą Kociewianką – urodziła się w Kartuzach – to swoją pasję dziennikarską w dużej mierze pożytkuje właśnie na krzewienie walorów Kociewia. Od 2003 roku pracuje w Urzędzie Miejskim w Tczewie. Od tej pory jest też redaktor naczelną "Panoramy Miasta" Biuletynu Informacyjnego Samorządu Miasta Tczewa. Działalność literacka rzeczniczki tczewskiego magistratu została już wcześniej dostrzeżona na Kociewiu. W 2007 roku otrzymała "Kociewskie Pióro" w dziedzinie publicystyki - nagrodę Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego im. Małgorzaty Hilar.
- Małgorzacie Mykowskiej Pierścień Mechtyldy przyznaliśmy za rok 2020 za działalność na rzecz Tczewa, Kociewia i regionalizmu – podkreślił Kazimierz Ickiewicz.
Drugi na uhonorowanych – Tomasz Jagielski jest rodowitym tczewianinem. Swoją uwagę poświęca nie tylko Kociewiu, ale i Żuławom. Czego efektem jest kilka publikacji o temacie regionalnym. Od 2016 r. Przewodzi kociewskiemu oddziałowi ZK-P. Oprócz terenów bliskim Kociewiakom w kręgu zainteresowań Tomasza Jagielskiego pozostaje również tematyka kresów wschodnich, a opisy jego wypraw publikuje na łamach "Tek Kociewskich".
O Lechu J. Zdrojewskim można by napisać książkę. Sopocianin z urodzenia, Kociewiu poświęcił niemal całe swoje życie. Jego zainteresowania dotyczą szeroko rozumianej kultury, regionu Kociewia i szerzej Pomorza.
- Lech Zdrojewski, to poszukiwacz piękna i harmonii we wszystkim, co nas otacza "utrwalający" w obiektywie uciekające chwile i obrazy – mówił przewodniczący Rady Programowej. - Dał się poznać jako autor, współautor i wydawca wielu publikacji związanych z Kociewiem i Pomorzem, m.in. "Wierzyca – jej bliższe i dalsze okolice", "Kalwaria Wielewska", "Pelplin – Katedra i Opactwo", Arboretum Wirty", czy też ostatnio wydany w serii Vademecum Kociewskie tom 1 – "Dziedzictwo kulturowe Kociewia a turystyka", tom 2 – "O tożsamości regionalnej Kociewia w zarysie".
Na koncie Lecha Zdrojewskiego jest też wspólna publikacja – z Krzysztofem Kordą i Przemysławem Zielińskim "Polskość Pomorza". Pierścień Mechtyldy za rok 2021 przyznano mu za działalność promującą Kociewi i Pomorze oraz regionalizm.
W gronie uhonorowanych znalazła się także pracownica Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie – Monika Jabłońska, gdzie pełni funkcję kierownika Działu Regionalnego.
- Na szczególną uwagę zasługuje przygotowanie dodatku do setnego numeru KMR "Bibliografia zawartości Kociewskiego Magazynu Regionalnego 2013-2017 wraz z indeksami" – podkreśla Kazimierz Ickiewicz. - Rada Programowa przyznała jednogłośnie Pierścień Mechtyldy za rok 2021 za działalność na rzecz promowania Tczewa i Kociewia w zakresie regionalizmu.
Zbigniew Lorkowski, kolejny z laureatów Pierścienia Mechtyldy za 2021 rok, swoje życie związał z miejscem urodzenia, czyli z Nowem, a także nieco szerzej z południowym Kociewiem. Jak zauważyli członkowie Rady Programowej, Zbigniew Lorkowski inicjuje i wspiera działania na rzecz osób wykluczonych i wymagających wsparcia.
- Na uwagę zasługują publikacje zwarte (książki), których jest współautorem i redaktorem – mówi Kazimierz Ickiewicz. - Te książki dotyczą, m.in. Szkolnictwa na ziemi świeckiej i nowskiej. Swojemu miastu poświęcił kilka publikacji, m.in. "Nowe, dzieje starego miasta". Ze względu na swoje zainteresowania genealogiczne, obecnie pracuje nad zagadnieniami do dziejów wsi Gródek w gminie Drzycim, Kończyc koło Nowego oraz wybranych aspektów z życia gospodarczego Nowego.
Napisz komentarz
Komentarze