Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Focza sierotka pojawiła się na molo w Gdyni. Teraz leczy się w fokarium w Helu

Foczy maluch pojawił się na molo Południowym w Gdyni. Dzięki pomocy wolontariusza Błękitnego Patrolu WWF trafił na rehabilitację do helskiego fokarium.
foka
Młodą fokę szarą znaleziono na molo Południowym w Gdyni (Fot. morski.strazgraniczna.pl)

Młody samiec foki, zauważony na kamieniach molo w Gdyni nieopodal Skweru Kościuszki, był wychudzony i odwodniony, miał też widoczną zmianę nad okiem. Na szczęście osoby, które zauważyły zwierzę, powiadomiły strażników granicznych z Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Okazało się, że jeden z funkcjonariuszy jest wolontariuszem Błękitnego Patrolu WWF, dzięki czemu maluch trafił do ośrodka rehabilitacji fok w Stacji Morskiej w Helu. Teraz nazywa się Kostek i od kilku dni przechodzi rehabilitację w fokarium.

Wiosną załoga fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii UG w Helu ma pełne ręce roboty. Od marca do maja trwa bowiem sezon rehabilitacji małych fok szarych. Wiosną do jedynego w Polsce ośrodka rehabilitacji fok trafia kilkadziesiąt foczych pacjentów. W ostatnich dniach znajdowało się już tam 36 zwierzaków.

WIĘCEJ: Wystawa z dreszczykiem w tczewskim CKiS. Oko w oko z niebezpiecznymi pająkami i skorpionami

Foka szara jest już co prawda rzadkim gościem na naszym wybrzeżu (najczęściej można ją spotkać w wodach Zatoki Gdańskiej), a jej najbliższe naturalne miejsce rozrodu znajduje się w Estonii, ale zdarza się, że osierocone młode pokonują w szybkim czasie odległe dystanse, nawet ponad 1000 km.

W ośrodku są karmione, leczone, poddawane zabiegom weterynaryjnym i rehabilitacyjnym oraz przygotowywane do samodzielnego życia i uwolnienia z powrotem do Bałtyku. Koszt utrzymania i leczenia jednej foki wynosi średnio 2,5 tys. zł miesięcznie, a niektóre przed powrotem do morza muszą spędzić w ośrodku nawet kilka miesięcy. Fokarium potrzebuje pomocy finansowej w ratowaniu fok. Można ich wspierać poprzez stronę www.ratujemyzwierzaki.pl/ratujfoki.

Według prawa foka szara objęta jest w Polsce ochroną gatunkową, zabronione jest zatem ich umyślne zabijanie, płoszenie, niszczenie ich siedlisk i ostoi.

Co zrobić, gdy napotka się na wybrzeżu fokę?

  • nie podchodź do foki, obserwuj z daleka
  • nie spychaj foki do wody
  • poinformuj Błękitny Patrol WWF (tel. 795 536 009) lub Stację Morską w Helu (tel. 601 88 99 40 lub 58 675 08 36)
  • powiedz innym, żeby nie podchodzili do foki i jeśli możesz zapewnij jej spokój, do czasu pojawienia się patrolu WWF.
Foka w Gdyni
(fot. Morski Oddział Straży Granicznej) 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama