Tradycyjnie rozważania pasyjne przeczytało 15 uznanych lektorów z całych Kaszub. Wśród nich znalazł się Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, kaszubscy działacze, nauczyciele języka kaszubskiego i dziennikarze. W ich kaszubskojęzycznej interpretacji mądre i aktualne rozważania o pokoju na świecie wybrzmiały mocno i nadały szczególnego wymiaru wydarzeniu.
- Piãknô Kaszëbskô Krziżewô Droga òdprawionô bëła w Swiónowie – oceniła Elżbieta Pryczkowska, prezes oddziału ZKP w Baninie, która wraz z oddziałem ZKP w Sianowie współorganizowała tegoroczną XIX Kaszubską Drogę Krzyżową. - Dzéle mùzyczné snôżo wëkònôł chùr Karna Piesnie i Tuńca Kaszuby z Kartuz, rozwôżania napisôł brat Zbigôrz Joskòwsczi a òdczëtelë je lektorzë z rozmajitëch strón Kaszëb z Przédnikã KPZ Janã Wërowińsczim na przódkù. Pò Drodze bëło zéndzenié pòswiãconé Buskùpòwi Kònstantinowi Dominikòwi. Wiôldżé Bóg zapłac wszëtczim – dodała.
Postać kaszubskiego biskupa Konstantego Dominika wspominano na tradycyjnym spotkaniu w Domu Pielgrzyma tuż po zakończeniu drogi krzyżowej. Przypomnijmy, że od lat 60. XX wieku trwa proces beatyfikacyjny biskupa Dominika. W wielu miejscach - zwłaszcza na Kaszubach - odprawiane są liczne msze w intencji jego beatyfikacji. Odbywają się spotkania, akademie, różnego rodzaju wydarzenia, które przybliżają wiernym tę wybitną, świątobliwą postać. Zwłaszcza 2021 rok jest niezwykle bogaty w te działania, gdyż został przez Radę Naczelną Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego ogłoszony pod patronatem Sługi Bożego. Przez to wciąż upowszechniane są cnoty i zasługi biskupa, o którym mówi się, że nadzwyczajna w jego życiu była zwyczajność. Niechaj te działania rozsławiają dobre imię Sługi Bożego z Kaszub. Wszystko to przybliża go do należnej aureoli.
- To właśnie w Sianowie na spotkaniach pod drodze krzyżowej zazwyczaj zgłaszane są nowe inicjatywy, piękne koncepcje i ich skuteczna realizacja. To kolejny wielki walor Kaszubskiej Drogi Krzyżowej w Sianowie. Trudno nie dostrzec w tym działania Ducha Świętego i Królowej Kaszub – podkreśla Eugeniusz Pryczkowski, pomysłodawca Kaszubskiej Drogi Krzyżowej.
Tak bowiem dokładnie było w przypadku poświęcenia tablicy pamięci ks. prał. Franciszka Gruczy w kościele sianowskim, obelisku w 200. rocznicę urodzin dra Floriana Ceynowy pod Sianowem czy odsłonięcia obelisku pamięci Jana Trepczyka i Aleksandra Labuda zwieńczony postacią gryfa przy Kaszubskim Parku Miniatur w Stryszej Budzie.
Napisz komentarz
Komentarze