W wernisażu, który poprowadziła Marta Baranowska, zastępca kierownika działu wystaw MIIWŚ, wzięli udział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki oraz kmdr Tomasz Laskowski, dowódca 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Ekspozycja, zaprezentowana na placu przy muzeum, ma być nowoczesną formą poznania osoby rotmistrza Witolda Pileckiego i wartości, którymi się kierował. Sylwetkę Witolda Pileckiego przedstawił zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Marek Szymaniak, który przybliżył najważniejsze fakty z życia rotmistrza, m.in. jego działalność w specjalnej komórce Wojska Polskiego i obnażanie mechanizmów działania obozu Auschwitz, ale też udział w Powstaniu Warszawskim i służbę w wojsku generała Andersa.
Pilecki został zamordowany w maju 1948 roku po wcześniejszym aresztowaniu i brutalnym śledztwu prowadzonym przez władze komunistyczne Polski Ludowej.
Dr Marek Szymaniak mówił też o mniej znanych faktach z życia Witolda Pileckiego, przedstawiając go nie tylko jako żołnierza, ale też ojca, męża i społecznika.
Napisz komentarz
Komentarze