Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Rocznica Konstytucji 3 Maja. Świętowanie pod Sobieskim, przysięga pod Dworem Artusa

Pod pomnikiem króla Jana Sobieskiego na Targu Drzewnym w Gdańsku zorganizowano uroczyste obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym samym miejscu w 1980 r. odbyła się słynna manifestacja poprzedzająca sierpniowe strajki. Kilka godzin później pod Dworem Artusa odbyła się, jak co roku, przysięga mieszczan na wierność królowi i Rzeczypospolitej.
przysięga gdańszczan, Gdańsk, 2024
Zmiana warty pod Wieżą Więzienną i przysięga mieszczan na wierność królowi oraz Rzeczypospolitej to już coroczna majowa tradycja w Gdańsku

Autor: Kinga Kalenik | Zawsze Pomorze

Do historii sprzed 44 lat nawiązał w swoim przemówieniu wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak

Konstytucja 3 Maja była bezcennym dziedzictwem  powiedział wiceprezydent. – To na tym dziedzictwie pokolenie naszych rodziców rozpoczęło marsz ku pełnej wolności. Majowe obchody w roku 1980 przyniosły aresztowanie, na trzy miesiące, przemawiających do zgromadzonych tutaj, pod pomnikiem: Dariusza Kobzdeja i Tadeusza Szczudłowskiego. Ich wyjście z aresztu zbiegło się z decyzją o sierpniowym strajku.

Rocznica Konstytucji 3 Maja w Gdańsku. „Konstytucja nie jest dana raz na zawsze”

– Konstytucja nie jest czymś danym raz na zawsze – przestrzegała senator Anna Górska, która nawiązała do senatorskiego projektu zmian w Konstytucji RP związanych z wyborem sędziów i funkcjonowaniem Trybunału Konstytucyjnego.

Z kolei wojewoda Beata Rutkiewicz mówiła, że Konstytucja 3 Maja była dowodem wielkości polskiej myśli prawniczej. I choć obowiązywała tylko rok, stała się wzorem i drogowskazem dla Polaków oraz Europejczyków.

Na koniec uroczystości symbolicznie wypuszczono białe gołębie.

Rekonstruktorzy i przysięga pod Dworem Artusa w Gdańsku

Zmiana warty pod Wieżą Więzienną i przysięga mieszczan na wierność królowi oraz Rzeczypospolitej to już coroczna majowa tradycja w Gdańsku.

przysięga gdańszczan, Gdańsk, 2024

W uroczystych inscenizacjach wzięły udział grupy rekonstruktorskie. Mieszkańcy i turyści mogli o godzinie 15 zobaczyć, jak w XVIII wieku wyglądały wojskowa musztra oraz stroje z epoki. Pół godziny później, po przemarszu ul. Długą pod Dwór Artusa, odbyła się inscenizacja przysięgi mieszczan gdańskich na wierność królowi i Rzeczypospolitej.

Odczytano oryginalny tekst przysięgi pochodzący z drugiej połowy XVII wieku, a jej słowa powtarzali gdańszczanie i przyjezdni.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama