Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jak Polacy oceniają swoje życie na emigracji? Powstał raport na 20 lat Polski w UE

Blisko połowa osób badanych ocenia, że z perspektywy czasu marzenia miały dość duży lub decydujący wpływ na decyzję o emigracji, a podobna liczba respondentów – że w Polsce nie mogła albo tylko w minimalnym stopniu była w stanie realizować swoje pragnienia. To wnioski płynące z opublikowanego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej, opracowania „European Dream. Emigracja Poakcesyjna 2004-2024. Raport z badania” przygotowanego przez Muzeum Emigracji w Gdyni.
20 lat Polski w Unii Europejskiej

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Powstał raport o Polakach na emigracji

„Zdecydowana większość badanych pozytywnie ocenia swoje życie na emigracji – dla połowy potoczyło się ono powyżej oczekiwań. Potwierdza to subiektywna ocena własnej sytuacji materialnej oraz ocena ogólnego zadowolenia z życia. Przed wyjazdem z Polski około 30% osób, a na emigracji (w trakcie badania) około 80% oceniło te aspekty pozytywnie, pozostałe osoby – umiarkowanie, a jedynie pojedyncze – negatywnie. Dla ponad połowy osób badanych emigracja okazała się spełnieniem marzeń, jedynie dla 5% – rozczarowaniem” – czytamy we wnioskach z niemal 80-stronicowego raportu, opublikowanego przez Muzeum Emigracji w Gdyni i udostępnionym publicznie tutaj.

CZYTAJ TEŻ: Korzyści z funduszy UE widać na przykładzie inwestycji w infrastrukturę

W badaniu ankietowym wzięło udział ponad 3300 osób, a z kilkunastoma z przeprowadzone zostały pogłębione wywiady. Polacy mieszkający poza granicami ojczystego kraju lub z doświadczeniem dłuższego wyjazdu, zostali zapytani m.in. o to, jak wyobrażali sobie kraj, do którego emigrowali, w jakim stopniu tamtejsze realia pozwoliły na realizację ich planów i aspiracji oraz o to, czy marzą o powrocie do Polski.

v Nigdy nie byłam zatrudniona na umowę o pracę i pamiętam, że […], w taki wieczór sobie pomyślałam: byłam na działalności gospodarczej, jestem chyba siedem lat po studiach właśnie i zarobiłam bardzo dobre pieniądze, ale to było ciągle takie niepewne w sensie, że gdybym chciała założyć rodzinę, to wiedziałam, że nie będę miała macierzyńskiego, że nie będzie żadnej opieki takiej znaczy, takiego bezpieczeństwa socjalnego – wspomina sytuację przed wyjazdem z Polski respondentka osiadła w Wielkiej Brytanii.

Podobnych, ciekawych głosów w gdyńskiej publikacji nie brakuje, podobnie jak refleksji na temat decyzji o wyjeździe na stałe. Dlatego warte uwagi są wnioski i materiały zgromadzone w ramach raportu, choć sami jego autorzy przyznają, że „analizując i interpretując wyniki badania, należy pamiętać, że próba badawcza była próbą niereprezentatywną, z istotną nadreprezentacją kobiet” (stanowiły niemal 3/4 osób, które wypełniły internetową ankietę), a reprezentatywną trudno nazwać również grupę wybraną do wywiadów: z 15, pięć reprezentuje państwa Beneluksu, a tylko po jednej Niemcy czy Irlandię.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
nhfhgfhgd 06.05.2024 07:27
Bez szału, ale normalnie... Od pierwszego, do pierwszego bez oglądania każdej monety i za siebie, kto czyha na skromne nasze zasoby... Z pomocną administracją i bez ciągłej opresji... Z drobnymi przyjemnościami... Normalnie...

Reklama
Reklama
Reklama